12-15 sierpnia. Festiwal Wisły

2/8

Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta

12 sierpnia zacznie się Festiwal Wisły. Imprezy będą odbywały się na odcinku rzeki od Włocławka do Torunia.

To jeden z najbardziej malowniczych zakątków Wisły. - Wyspy z ostojami dzikiej przyrody, malownicze ruiny średniowiecznych zamków, tajemnicze wraki, tętniące nadwiślańską tradycją i kulturą miasta oraz urocze wsie związane od wieków z tą wyjątkową rzeką. To niegdyś w tym rejonie Wisłę przecinał Szlak Bursztynowy. Wieki później na tym odcinku przebiegała granica z Prusami, a później z państwem Zakonu krzyżackiego. Dziś ten to miejsce też jest strategiczne - za sprawą planów budowy kolejnej zapory, która może zdecydować o dalszym losie Wisły - opowiadają organizatorzy.

Festiwal Wisły 2017 wyjątkowym wydarzeniem, które ożywi na cztery dni Królową Polskich Rzek pomiędzy Włocławkiem i Toruniem. Odcinek Wisły objęty działaniami festiwalowymi wypełni się spływającymi łodziami i zostanie nasycony wieloma atrakcjami związanymi z historią i kulturą pełną zwyczajów, dźwięków i smaków, których na festiwalu nie zabraknie.

- Festiwal Wisły to okazja do spotkania z tą magiczną rzeką, z tradycją nadrzeczną, z ludźmi, którzy rekonstruują dawne drewniane jednostki - większe szkuty, galary i baty, którymi kiedyś spławiano Wisłą towary, a także mniejsze łodzie służące głównie do połowu ryb, czyli zwinne lejtaki i miejscowe nieszawki - opowiadają organizatorzy imprezy. - Te ostatnie, o charakterystycznie zadartych dziobach, są symbolem pływania po tutejszym odcinku Dolnej Wisły. Popłynąć Nieszawką na żaglu w górę rzeki, szukając krętej trasy między przykosami, to zrozumieć Wisłę.

Podczas Festiwalu Wisły zaprezentują się też ze swoimi jednostkami żeglarze z Francji - w Orleanie odbywa się największy festiwal rzeczny w Europie. Będą też rzemieślnicy wyrabiający sieci, beczki, liny i oczywiście łodzie. W tym charakterystyczne, długie, topolowe dłubanki. Zagrają renomowane zespoły szantowe, wystąpią artyści, odbędą się liczne pokazy. Festiwal Wisły to także prezentacja nadwiślańskich smaków: od nalewek, po tradycyjny chleb, sery, powidła, przetwory i wszelakie mięsne przysmaki. W trakcie Festiwalu rozegrany zostanie Turniej o tytuł Nadwiślańskiego Smaku 2017. O jego wyborze współdecydować będą wszyscy goście i uczestnicy.

Więcej informacji i dokładny program: festiwalwisly.pl/

Wszystkie zdjęcia
  • 11-12 sierpnia. Święto Toruńskiego Piernika
  • 12-15 sierpnia. Festiwal Wisły
  • 18-19 sierpnia. Toruński Festiwal Nowego Cyrku
  • 18-20 sierpnia. Festiwal Harmonica Bridge
  • 22-27 sierpnia. Bella Skyway Festival
  • 13, 14, 19, 26, 31 sierpnia i 2 września. Nova Muzyka i Architektura
  • Alternatywna Scena Letnia na Bulwarze Filadelfijskim
  • 2 września. Festiwal Teatrów Ulicznych
-->