NFOŚ zarządza częścią unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, przeznaczoną na działania proekologiczne. W piątek ogłosił wyniki konkursu na wsparcie odnawialnych źródeł energii. Komisja złożona z pracowników Funduszu rekomendowała przyznanie dotacji dziewięciu wnioskodawcom. Jednym z nich jest Geotermia Toruń.

To spółka kontrolowana przez Fundację Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka. Prezesem Geotermii Toruń jest jego bliski współpracownik, o. Jan Król. Właśnie ta spółka jest właścicielem koncesji na wykorzystywanie geotermii w Toruniu.

Geotermia Toruń – odwierty są, teraz ciepłownia

Już kilka lat temu Fundacja Lux Veritatis wykonała dwa geotermalne odwierty, w pobliżu założonej przez o. Rydzyka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz również wybudowanego przez niego kościoła. Dotąd gorące źródła nie są jednak wykorzystywane – by zrobić z nich energetyczny użytek, konieczne jest postawienie ciepłowni. Właśnie taką inwestycję Geotermia Toruń zgłosiła do konkursu NFOŚ. Jej wartość określiła na 40,3 mln zł, wnioskowała o 19,5 mln zł dotacji. Komisja wniosek oceniła przychylnie i umieściła na liście rekomendowanych do dofinansowania. Konieczne jest jeszcze podpisanie umowy dotacyjnej z NFOŚ, ale na tym etapie wydaje się to już tylko formalnością.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej