Według Katechizmu Kościoła Katolickiego odpust to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych za grzechy odpuszczone już co do winy poprzez spowiedź. Odpust zupełny jest szczególny, pozwala także uniknąć kar częściowych. By go otrzymać, należy się wyspowiadać, przyjąć komunię i pomodlić się w intencji wyznaczonej przez papieża, a ponadto wyzbyć się grzechów i wypełnić określoną praktykę religijną, np. danego dnia odbyć pielgrzymkę w określone miejsce.

Przywilej udzielania odpustu zupełnego otrzymało właśnie sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, czyli kościół wybudowany przez o. Rydzyka. O jego nadanie wnioskował do Penitencjarii Apostolskiej w Rzymie biskup toruński Andrzej Suski.

Odpust zupełny dziewięć dni w roku

Dekret potwierdzający przywilej odczytano w sobotę, podczas mszy na inaugurację roku akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, uczelni również założonej przez o. Rydzyka. Zgodnie z dokumentem odpust zupełny otrzymają wierni, którzy w podczas jednego z dziewięciu wyznaczonych dni w roku „prawdziwie skruszeni, wyspowiadani i pokrzepieni komunią świętą” wezmą udział w którymś z nabożeństw w toruńskiej świątyni lub odmówią modlitwy w określonych intencjach.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej