Scenariusz takich akcji od lat się nie zmienia. Kiedyś ludzi wokół idei gromadziły fale Radia Maryja, ale teraz wszystko zdało się przenieść na Facebooka, Twittera i fora internetowe. Tu pojawiają się gorące apele, że oto gdzieś w Polsce trzeba zareagować na zło i występek, a najlepszą bronią przeciwko grzechowi śmiertelnemu jest modlitwa.

Jest wzmożenie. I w końcu temat podchwytują prawicowe i chrześcijańskie media, a stamtąd wieści przenoszą się do liberalnego mainstreamu. Coś, co zaczęło się jako źle napisany łańcuszek internetowy, teraz wzmacnia autorytet coraz poważniejszych redakcji. Coś, co z początku mieściło się raczej w kategoriach żartu, staje się newsem, na który reagują władze i instytucje.

Artystka z głową kozła

Na tydzień przed wystawą w sieci pojawił się następujący komunikat: „Pt 8.03.2019 w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu godz. 18 00 odbędzie się zamknięte spotkanie miejscowych elit na satanistycznym wernisażu Mariny Abramowicz (USA), mające na celu poddanie Polski kultowi szatana. PROŚBA: spontanicznie zbieramy się w tym czasie wokół budynku CSW, by w ciszy modlić się różańcem. Kto nie może – niech łączy się na Mszy Św. lub w domu. Panie, przebacz Polakom. Proszę roześlijcie dalej wiadomość [pisownia oryginalna]” – czytamy w apelu.

Pozostało 87% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej