To pokłosie głośnego filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”, na temat pedofilii w Kościele katolickim. W dokumencie, który na You Tubie ma już ponad 14 mln wyświetleń, są też wątki związane z diecezją toruńską.

Petycja Toruńskiego Strajku Kobiet o pozbawienie byłego ordynariusza toruńskiego - rządził diecezją w latach 1992-2017 - bpa Andrzeja Suskiego tytułów skierowana jest do władz miast: Torunia, Lubawy, Chełmży, Nowego Miasta Lubawskiego i Jabłonowa Pomorskiego oraz do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Wszystkie te samorządy nadały 77-letniemu obecnemu biskupowi seniorowi diecezji toruńskiej honorowe obywatelstwa. – Honorowy obywatel miasta ma być jego wizytówką, zasłużonym mieszkańcem czy gościem. Ma przynosić chlubę, a nie być powodem do wstydu – czytamy w petycji.

– Toruński biskup Andrzej Suski, obecnie biskup senior, przez kilka lat wiedział o pedofilskich czynach księży Pawła K., Andrzeja S. i Jarosława P. dopuszczających się przestępstw seksualnych na małoletnich. Pozostawał jednak głuchy na głosy ofiar, a ich oprawców, księży-pedofili, chronił, przenosząc z parafii do parafii, często w porozumieniu z innymi hierarchami kościelnymi – twierdzą autorzy petycji.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej