Coraz czê¶ciej m³odzie¿ ma problemy ze zdrowiem psychicznym. W erze powszechnej depresji i stanów lêkowych oczywistym powinno byæ, ¿e nale¿y przygotowaæ narzêdzia do walki z ich fatalnymi skutkami.
Od nas samych zale¿y, czy bêdziemy wspominaæ 2021 r. jedynie jako czas pandemii, strachu, wzrostu liczby zaka¿eñ i ograniczeñ, czy jako moment pe³en mi³ych wra¿eñ i nowych do¶wiadczeñ.
Czego nastolatki ¿ycz± sobie, najbli¿szym, miastu i Polsce w nadchodz±cym 2022 roku?
Kornelia Ciecierska z pasj± opowiedzia³a o Murowañcu, a Wiktoria Frydrych o Bydgoszczy we wspomnieniach prababci. Publikujemy prace nagrodzone w konkursie literackim dla m³odzie¿y.
Chc± do¶wiadczaæ. I rozerwaæ siê po pandemii. Dlatego dobrym pomys³em na bo¿onarodzeniowe prezenty dla nastolatków s± przeró¿ne vouchery albo dostêp do platformy z muzyk± czy serialami. Ucieszy ich te¿ spokojna rozmowa i brak podzia³ów przy...
Atmosfera miêdzynarodowych spotkañ wyzwala nas od nas samych, zmêczonych, zamkniêtych w sobie, zakompleksionych. Rozkwitamy. Chce nam siê byæ z innymi, s³uchaæ ich, mówiæ, uczyæ siê od siebie, cieszyæ siê ¿yciem, i¶æ dalej. Nie ma lepszej szko³y.
Ojciec pracuje w piekarni, wstaje o trzeciej rano i rozwozi chleb, a matka zajmuje siê córk±. Potem robi± to razem. I tak dzieñ za dniem. Od 35 lat.
Uczniowskie praktyki w hiszpañskim mie¶cie by³y dla nas ¶wietn± okazj± do zdobycia nowych kompetencji zawodowych. Ale nie tylko.
Nauczyciel ma wspieraæ, nie tresowaæ. Mniej pruskiego modelu edukacji, wiêcej fiñskiego. Bez lekcji o ósmej, niewyobra¿alnie nudnych lektur i z lekcj± religioznawstwa, nie religii. Nastolatki opowiadaj±, co zmieni³yby w polskiej szkole.
Dawniej nas dziadkowie, wyobra¿aj±c sobie XXI wiek, widzieli ¶wiat idealny, wiek samych szczê¶liwo¶ci. Rozgl±daj±c siê wokó³ siebie, mo¿na jednak doj¶æ do zupe³nie odwrotnych wniosków. 13-letni ch³opiec bior±cy leki na depresjê to aktualnie norma.
Chodzi³am do psychologa po wypadku na nartach, w którym z³ama³am krêgos³up. Wszyscy mówili mi, ¿e powinnam byæ wdziêczna, ¿e ¿yjê i nie jestem sparali¿owana. Nikt nie rozumia³, ¿e to by³ koniec mojego dotychczasowego ¿ycia.
Ona chud³a i chud³a. Znika³a. On - gubi³ poczucie sensu. Ich kole¿anka - nie mia³a ju¿ si³ i siêgnê³a po tabletki. Zebrali¶my trzy historie nastolatków, którzy zdecydowali siê (anonimowo) opowiedzieæ o problemach, z którymi siê borykali.
Czê¶æ m³odych stresuje wizyta u psychologa. Strach przed tym, co nieznane, jest czym¶ normalnym. Ale nie ma czego siê baæ.
"Jeste¶cie dzieæmi, jakie wy mo¿ecie mieæ problemy?", "Ale jak to nie masz na nic si³y? Tylko le¿ysz przed tym laptopem, móg³by¶ siê wreszcie za co¶ zabraæ", "Przecie¿ wszystko masz: jedzenie, drogie ciuchy, nowy telefon, co ci siê tak w tym ¿yciu...
Presja i wymagania wobec was, m³odych, s± ogromne. ¯yjemy w ¶wiecie ogólnej dostêpno¶ci wszystkiego - wiedzy, mo¿liwo¶ci rozwijania swoich pasji. A skoro te obszary stoj± de facto przed wami otworem, to jest oczekiwanie, ¿e bêdziecie lepsz± wersj±...
Copyright © Agora SA