Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Inicjatywa narodziła się, kiedy grupa przyjaciół i znajomych spotkała się nad ranem 1 maja 2010 r. na placu Zwycięstwa w Toruniu, aby sfotografować nieznane albo zapomniane zaułki Mokrego i Chełmińskiego Przedmieścia. Od tej pory postanowili cyklicznie wyruszać w miasto z aparatami fotograficznymi.

Dobry toruński wzór

- Nikt nie spodziewał się, że idea okaże się tak trwała - opowiada pomysłodawca spacerów Zbigniew Filipiak. - Nasze "pierwsze soboty miesiąca" stały się tradycją, a liczba fotografujących zaczęła rosnąć w imponującym tempie. Obecnie aktywnych, w różnych wymiarach i odstępach czasu, jest około stu osób. Pomocne okazały się internetowe sposoby kontaktu, a nade wszystko prezentacji zdjęć.

Pierwsza wspólna wystawa odbyła się już w sierpniu 2010 r. w legendarnej Piwnicy Pod Aniołem. Później artyści prezentowali swoje prace jeszcze na siedmiu ekspozycjach, m.in. w Dworze Artusa i Domu Muz. - Siłą Toruńskich Spacerów Fotograficznych od początku była bezpretensjonalność - opowiada Filipiak. - Zachęcaliśmy do tworzenia wszystkich: amatorów, profesjonalistów, artystów dyplomowanych. Z dala od pozerstwa, nadęcia, co nierzadkie przy podobnych przedsięwzięciach, budowaliśmy płaszczyznę współpracy na otwartości i przyjaźni. I tak jest do tej pory. Nieraz bywało, że amator swoimi pracami zawstydził bardziej doświadczonego twórcę.

Choć sama idea spacerów fotograficznych nie jest toruńskim patentem TSF, to forma, którą przyjęli nasi artyści, doczekała się szeregu zapożyczeń i kontynuacji. - Dzięki naszej inspiracji i na wzór TSF powstały m.in. Elbląskie Spacery Fotograficzne, Śląskie Spacery Fotograficzne, Grudziądzkie Spacery Fotograficzne, Świeckie Spacery Fotograficzne. Ich twórcy zwykle podkreślali, kto ich zainspirował. Na toruńskie spotkanie przyjeżdżają goście z całego kraju, a i TSF organizuje raz po raz plenery wyjazdowe m.in. w Grudziądzu, Chełmży, Ciechocinku, Szafarni - opowiada toruński fotografik.

Nocne detale toruńskiej Starówki

Jubileuszowa wystawa powstała we współpracy z Muzeum Okręgowym. Cykl "Toruń wieczorny, Toruń nocny" tworzy kilkadziesiąt wielkoformatowych fotogramów, które skupiają się głównie na architektonicznych perłach Starówki. Ważnym tematem prezentowanych prac są również mieszkańcy Grodu Kopernika.

Na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego pojawią się prace takich twórców jak m.in. Agata Jankowska, Darek Kilan, Daria Troczyńska, Dariusz Chwiałkowski, Ewa Grzeszczuk, Jacek Wojciechowski, Jarek Fisz, Maciej Mierzejewski, Maciej Wasilewski, Gosia Mitręga, Paulina Komorowska, Paweł Modliński, Radosław Sass, Tomasz Lisewski, Tomasz Śliwiński, Zbyszek Filipiak, Zbigniew Janeczek, Zdzisława Marszałkowska. Wernisaż odbędzie się w czwartek 10 września o godz. 17. Ekspozycję będzie można oglądać do 26 września.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.