Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Ta wyjątkowa ekspozycja przybliża historię rozbudowy toruńskich przedmieść za pomocą pięknych fotografii, pocztówek, kolorowych planów miasta i różnego rodzaju dokumentów. Na środku dziedzińca ratuszowego znalazła się konstrukcja przestrzenna, która w kolorowy i plastyczny sposób wskazuje kierunki, w których rozwijały się i funkcjonują do dziś poszczególne przedmieścia.

- Wystawa poświęcona jest terenom, które kształtowały się razem z miastem od początków istnienia Torunia. Trzeba pamiętać, że miasta w wiekach przeszłych otoczone były murami, przedmieścia zatem rozwijały się poza ich granicami. Zakres chronologiczny prezentacji zawęża badania do okresu XIX i początków XX wieku - opowiada kuratorka Katarzyna Pietrucka z Muzeum Okręgowego, które zorganizowało wystawę.

Najstarszym naszym przedmieściem było Przedmieście Portowe. Największy jego rozkwit przypadł na koniec XIV wieku. Do średniowiecznego portu toruńskiego przybywały statki rzeczne oraz kogi dalekomorskie. Na wystawie zobaczymy także materiały dotyczące Bydgoskiego Przedmieścia, Mokrego, Jakubskiego i Chełmińskiego

Wystawę będzie czynna do końca października 2016. Wstęp wolny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.