Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Toruńskie uroczystości w 77. rocznicę wybuchu największej i najkrwawszej z wojen odbyły się pod pomnikiem "Ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945". W programie miejskich obchodów były: przyjęcie meldunku przez Dowódcę Garnizonu Toruń, przemówienia okolicznościowe, apel poległych oraz składanie kwiatów z honorami wojskowymi.

Do Torunia hitlerowskie wojska wkroczyły 7 września 1939 r. Wcześniej nad miastem pojawiały się hitlerowskie samoloty. Bombardowania lotniska, dworców kolejowych, czy obu mostów na Wiśle nie przyniosły większych strat. Szybkie posuwanie się Wehrmachtu sprawiło jednak, że kwatera główna Armii Pomorze została przeniesiona z Torunia do Brześcia Kujawskiego w nocy z 6 na 7 września 1939 r.

3 września, zaprzestała nadawania z naszego miasta Pomorska Rozgłośnia Polskiego Radia. 5 września opuścił Toruń wojewoda pomorski Władysław Raczkiewicz. Ostatnim akordem odwrotu było wysadzenie rankiem 7 września obu mostów na Wiśle. Kilka godzin później wkroczyli hitlerowcy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.