Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Toruniem rządzili wówczas Niemcy, stąd nazwa Wilhelmstadt - na cześć cesarza Wilhelma. Ta część miasta nazywana jest też Przedmieściem św. Katarzyny. Jej centralnym punktem jest bowiem neogotycki kościół garnizonowy pw. św. Katarzyny, zbudowany pod koniec XIX wieku. Niemiecka administracja wybudowała tu rozległy kompleks wojskowy Twierdzy Toruń, m.in. koszary, magazyny i szpital wojskowy. Oprócz zabudowań koszarowych planiści znaleźli też jednak miejsce dla przepięknych kamienic czynszowych postawionych na przełomie XIX i XX stulecia.

Archiwalne zdjęcia Wilhelmstad/ Przedmieścia św. Katarzyny pochodzą z wyjątkowej wystawy poświęconej toruńskim przedmieściom z przełomu XIX i XX wieku. Możemy ją oglądać na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego do końca października. Ekspozycja przybliża historię rozbudowy toruńskich przedmieść za pomocą pięknych fotografii, pocztówek, kolorowych planów miasta i różnego rodzaju dokumentów. Na środku dziedzińca ratuszowego znalazła się konstrukcja przestrzenna, która w kolorowy i plastyczny sposób wskazuje kierunki, w których rozwijały się i funkcjonują do dziś poszczególne przedmieścia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.