Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Budowla jest znacznie młodsza od innych kościołów na Starówce. Powstała w pierwszych latach XX w., jednak jej lokalizacja okazała się bardzo niefortunna: stoi w miejscu zasypanej fosy miejskiej, a pod nią przepływa Struga Toruńska, co powoduje duże zawilgocenie. Ponadto pobliska ruchliwa ulica i przejeżdżające tramwaje latami wprawiały w drgania mury, które zaczęły pękać.

Pierwszy etap prac konserwacyjnych rozpoczął się w 2014 r. Ze ścian znikła boazeria, skuto stare i położono nowe tynki, naprawiono też pęknięcia w murach, wymieniono instalację elektryczną, wzmocniono więźbę dachową. Obecnie remont trwa na zewnątrz świątyni. Odnowiona zostanie elewacja, wymiana dachu na łupkowy, a także konserwacja witraży. Prace mają potrwać do końca przyszłego roku.

Neogotycki kościół św. Szczepana został wzniesiony w latach 1902-1904. Zaprojektował go berliński architekt Richard Gans dla zboru ewangelicko-reformowanego, założonego w 1676 r. Dwunawowa budowla jest zwieńczona wieżą mającą prawie 50 m. W czasie II wojny światowej świątynię zdewastowano. Przekazana po wojnie parafii ewangelicko-augsburskiej, została odrestaurowana i ponownie poświęcona w sierpniu 1945 r.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.