Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Jakubskie Przedmieście pierwotnie zabudowane było domami jednorodzinnymi, głównie z XIX i początków XX w. Na wschodnich obrzeżach osiedla zlokalizowano zaś zakłady przemysłowe. Zdecydowanie później, kiedy okolica nabrała już śródmiejskiego charakteru, na osiedlu stanęły nowsze domy wielorodzinne i centra handlowe. Kiedyś nad okolicą górował komin dużej rzeźni, po której do dziś zostały tylko ruiny. Nie ma też bramy prowadzącej na Starówkę, a na obrzeżach osiedla biegnie ruchliwa ulica.

Archiwalne zdjęcia Jakubskiego Przedmieścia pochodzą z wyjątkowej wystawy poświęconej toruńskim przedmieściom z przełomu XIX i XX wieku. Możemy ją oglądać na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego do końca października. Ekspozycja przybliża historię rozbudowy toruńskich przedmieść za pomocą pięknych fotografii, pocztówek, kolorowych planów miasta i różnego rodzaju dokumentów. Na środku dziedzińca ratuszowego znalazła się konstrukcja przestrzenna, która w kolorowy i plastyczny sposób wskazuje kierunki, w których rozwijały się i funkcjonują do dziś poszczególne przedmieścia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.