Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Nazwa tej części Torunia, włączonej do miasta w 1906 r., pochodzi od podmokłego terenu. Płynie przez nią Struga Toruńska przekopana przez Krzyżaków. W jej otoczeniu były w przeszłości podmokłe łąki, ale też żyzne grunty uprawne, gdzie oprócz ogrodów warzywnych znajdowały się też winnice.

Na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego prezentowana jest wyjątkowa wystawa poświęcona toruńskim przedmieściom z przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycja przybliża historię rozbudowy toruńskich przedmieść za pomocą pięknych fotografii, pocztówek, kolorowych planów miasta i różnego rodzaju dokumentów. Na środku dziedzińca ratuszowego znalazła się konstrukcja przestrzenna, która w kolorowy i plastyczny sposób wskazuje kierunki, w których rozwijały się i funkcjonują do dziś poszczególne przedmieścia.

Przedstawialiśmy już archiwalne zdjęcia z tej ekspozycji z Przedmieścia św. Katarzyny i Przedmieścia Jakubskiego. Dziś prezentujemy archiwalne fotografie Mokrego, czyli ówczesnego Thorn Mocker, bo nasze miasto na przełomie wieków znajdowało się w zaborze pruskim.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.