Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Już w średniowieczu było to największe toruńskie przedmieście. Jego wizytówkami były kościoły św. Wawrzyńca (stał w miejscu obecnego skweru koło Muzeum Etnograficznego) i św. Jerzego (stał przy dzisiejszym Cinema City). Charakterystycznym punktem tej części Torunia przez wieki była Brama Chełmińska (u wylotu ul. Chełmińskiej na pl. Teatralny). Czterokondygnacyjna wieża została postawiona na przełomie XIII i XIV w., strzegła ważnej drogi handlowej z Chełmna. W połowie następnego stulecia wybudowano przed nią Barbakan Chełmiński, zwany pieszczotliwie Kocim Brzuchem. Obie budowle nie przetrwały do naszych czasów: Barbakan zniszczyli Szwedzi w 1703 r., a bramę rozebrali pod koniec XIX w rządzący wtedy Toruniem Prusacy.

Tak samo nie dotrwał do współczesności Kiegerdenkmal - pomnik poległych żołnierzy pruskich. Stał do 1920 r. na dzisiejszym pl. Teatralnym. Został rozebrany po przejęciu miasta przez władze polskie, bo upamiętniał i sławił pruskich żołnierzy z Torunia i okolic, którzy zginęli w XIX wiecznych wojnach tego wojowniczego państwa, m.in. Prus z Francją (1870-71).

Był to jeden z najważniejszych toruńskich monumentów w czasach pruskich. Najważniejszymi detalami architektonicznymi pomnika były dwie sceny batalistyczne z wojny niemiecko-francuskiej 1870-1871, wykonane techniką mozaikową przez najsłynniejszą wówczas w Europie pracownię dr. A Salviati z Wenecji. Pierwszy obraz pokazywał śmierć ppor. Coelera prowadzącego toruński batalion Landwehry pod Chateaux Villersexelles w styczniu 1871 r. Drugi przedstawiał podniesienie sztandaru w bitwie pod Dijon (też styczeń 1871) przez rezydujący w Toruniu 61 pułk piechoty.

Zdjęcia Chełmińskiego na przełomie XIX i XX w. pochodzą z wystawy poświęconej toruńskim przedmieściom na dziedzińcu Ratusza. Możemy ją oglądać za darmo do końca października.

Przedstawialiśmy już archiwalne zdjęcia z tej ekspozycji z Mokrego , Przedmieścia św. Katarzyny i Przedmieścia Jakubskiego .

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.