Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Posłowie nieprzypadkowo zdecydowali, że to właśnie Toruń otworzy Rok Rzeki Wisły. Ogólnopolskie wydarzenie zbiega się bowiem z 550. rocznicą podpisania II pokoju toruńskiego. Traktat zakończył w 1466 r. wojnę trzynastoletnią pomiędzy królem Kazimierzem Jagiellończykiem a zakonem krzyżackim. Co ważne, wyznaczył także złoty okres dla Wisły, ponieważ uwolnił żeglugę na całym jej szlaku. Stało się tak, m.in. dzięki przyłączeniu do Korony ziemi chełmińskiej z Toruniem i Pomorza z Gdańskiem.

Z tej okazji na mieszkańców czekają liczne atrakcje. Oficjalna inauguracja Roku Rzeki Wisły, odbędzie się w środę o godz. 12 w Dworze Artusa. Wśród zaproszonych gości będzie m.in. wielki mistrz zakonu krzyżackiego dr Bruno Platter. Natomiast po godz. 15 zaplanowano na Bulwarze Filadelfijskim regaty o puchar prezydenta Torunia. Oprócz ekipy z naszego miasta do rywalizacji staną zawodnicy z Bydgoszczy.

Bulwar będzie także areną zmagań wojsk Kazimierza Jagiellończyka i zakonu krzyżackiego. Oddziały zbrojne wyruszą nad Wisłę ok. godz. 16 z Rynku Nowomiejskiego i Staromiejskiego. W tym czasie kupców płynących rzeką do Torunia od strony Ciechocinka zaatakują piraci.

- Rozpocznie się pełna mrożących krew w żyłach momentów bitwa, zakończona negocjacjami i zaprzysiężeniem II pokoju toruńskiego - zapowiadają organizatorzy. - Na koniec zapłonie wielkie ognisko, czyli znak otwarcia wolnego flisu wiślanego.

Z okazji inauguracji Roku Rzeki Wisły w Ratuszu Staromiejskim można będzie zobaczyć oryginał dokumentu II pokoju toruńskiego.

Kierowcy jadący Bulwarem w godz. 16-17, mogą spodziewać się utrudnień na odcinku ul. Łazienna - Wola Zamkowa.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.