Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Inwestycja powstała we wsi Wygoda w podtoruńskiej gminie Czernikowo. Konstrukcja wraz z modułami fotowoltaicznymi stanęła w blisko dwa miesiące. - Mieliśmy tutaj swój teren, miejsce jest dobre, bez zacienienia - tłumaczy Katarzyna Żak, kierownik projektu PV Czernikowo. - Elektrownia jest w pełni przyjazna środowisku. Nie zanieczyszcza powietrza, nie wytwarza odpadów i nie robi hałasu. Mieszka tu sporo gatunków ptaków i małych zwierząt.

Prąd stały z paneli trafia do inwertera, przekształcającego go na zmienny. Stamtąd wysyłany jest do transformatora, w którym podnosi się jego napięcie do 15 tys. V. Później płynie do rozdzielni, a z niej do sieci średniego napięcia i ogólnej dystrybucji. - W naszej elektrowni nie gromadzimy prądu - mówi Marek Domozych, projektant PV Czerniewice. - Całość od razu trafia do sieci. Nie można powiedzieć że w pełni jest wykorzystywany na miejscu, bo sieć dystrybucji jest dość skomplikowana. Ale z pewnością mieszkańcy okolicznych budynków dostają go najwięcej.

Elektrownia o mocy 3,77 MW może zaspokoić zapotrzebowanie na prąd około 1650 przeciętnych gospodarstw domowych.

Inwestycja jest częścią pilotażowego projektu Smart Toruń. Chodziło w nim o to, aby zbudować w województwie kujawsko-pomorskim inteligentną sieć energetyczną. Oprócz farmy słonecznej w latach 2013-15 cztery spółki Energi zmodernizowały sieć elektroenergetyczną, stworzyły inteligentną sieć domową i zainstalowały inteligentne oświetlenie w gminie Chełmża. Całość kosztowała 81,6 mln zł, z czego 19 mln zł dołożył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dzięki tym zabiegom koncern zmniejszył emisję dwutlenku węgla o prawie 9 tys. ton rocznie i zmniejszył zapotrzebowanie na prąd o ponad 6,5 tys. MWh rocznie.

Obecnie Energa wytwarza "zieloną energię" w 46 elektrowniach wodnych, czterech farmach wiatrowych, instalacjach spalających biomasę oraz dwóch farmach fotowoltaicznych. Pierwsza - PV Delta zlokalizowana na obrzeżach Gdańska - ruszyła w 2014 r. W ubiegłym roku wyprodukowała blisko 1860 MWh prądu.

W czwartek oprócz dziennikarzy elektrownię w Czernikowie oglądały dzieci i młodzież. Drzwi otwarte odbędą się też w piątek. W Planecie Energi, czyli mobilnym centrum nauki, uczniowie podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz mieszkańcy gminy poznają historię prądu od elektronu po elektrownię. Mogą zobaczyć, jak działają elektrownie wodne, fotowoltaiczne i wiatrowe. Dowiedzą się też, jak skutecznie oszczędzać energię.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.