Planetarium im. Władysława Dziewulskiego

8/12

Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl

Certyfikat dostało w 2010 r.

O budowie planetarium i obserwatorium astronomicznego w Toruniu mówiono już w latach 50., ale dopiero w 1982 r. rada miasta przekazała na ten cel zbiornik nieczynnej XIX-wiecznej gazowni przy ul. Franciszkańskiej. Prace ruszyły pełną parę, gdy prezydentem miasta został fizyk z toruńskiego uniwersytetu, Jerzy Wieczorek. W 1990 r. powstała Fundacja Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu, której trzy lata później miasto przekazało budynek. Fundacja została zobowiązana do samodzielnego zarządzania placówką. Dzięki pieniądzom zgromadzonym przez organizację, wsparciu sponsorów oraz pomocy Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej udało się zaadaptować i wyposażyć budynek. Do dzisiaj Fundacja prowadzi planetarium wyłącznie z własnych pieniędzy i nie korzysta z zewnętrznych dotacji - toruńska placówka jest jedyną tego typu w Europie.

W czasie 20 lat działania planetarium odwiedziło trzy miliony widzów oraz odbyło się tu kilkadziesiąt autorskich projekcji. Wiedzę o kosmosie placówka popularyzuje nie tylko poprzez pokazy, ale także dzięki interaktywnym wystawom. W 2005 r. otwarto Orbitarium, a w 2012 r. salę Geodium. Pierwsza w zrozumiały i atrakcyjny sposób objaśnia zjawiska zachodzące w kosmosie, można tu również wywołać tornado, wytworzyć zorzę polarną i sprawdzić, ile ważyłoby się na Księżycu. Ciekawostką jest także zawieszony na środku sali 3,5-metrowy model sondy Cassini, która jest tylko dwa razy krótsza od oryginału, który w 1997 r. NASA wysłało w kierunku Saturna.

Sala Geodium poświęcona jest naszej planecie. W centralnym miejscu znajduje się model kuli ziemskiej o średnicy ponad dwóch metrów. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu można łatwo się przekonać dlaczego mamy cztery pory roku oraz dwie pory dnia. Nie brakuje tu również interaktywnych urządzeń, dzięki którym można poeksperymentować, obejrzeć instalacje pokazujące historie planety, zobaczyć wybuchający wulkan czy makietę cywilizacji człowieka.

Planetarium stało się wizytówką Torunia, marką rozpoznawalną nie tylko w kraju, ale i za jego granicami.

Wszystkie zdjęcia
  • Toruń i Bydgoszcz powalczą w drugim etapie
  • Festyn Archeologiczny w Biskupinie
  • Chełmno - miasto zakochanych
  • Żywe Muzeum Piernika
  • Camerimage
  • Fort IV Yorck - Żółkiewski
  • Wenecka Noc z Parowozami
  • Planetarium im. Władysława Dziewulskiego
  • Szlak Piastowski
  • Wyspa Młyńska w Bydgoszczy
Tematy ważne dla Torunia
Strajk kobiet w Toruniu
Koronawirus
Historia Torunia
Starówka w Toruniu
Magazyn Kuchnia
Ludzie