Muzeum Etnograficzne

9/12

Muzeum Etnograficzne na Wałach gen. Sikorskiego 19 zaprasza w sobotę w godz. 18-22 na specjalnie przygotowany program Jak na starej fotografii w Parku Etnograficznym. Wszystko rozpocznie się otwarciem nowej wystawy czasowej Fotografie od szewca. Ekspozycja prezentuje działalność fotograficzną Roberta Pokory - z zawodu szewca, z zamiłowania fotografa. Rzemieślnik na szklanych negatywach utrwalił świat mieszkańców wsi okresu międzywojnia oraz pierwszych lat po drugiej wojnie światowej. Dzięki jego fotografiom zostaną przypomniani mieszkańcy miejscowości Sucha i innych wsi w Borach Tucholskich, ówczesna moda, wydarzenia społeczne, kulturalne i historyczne. Kuratorką wystawy jest Magdalena Ziółkowska-Mówka.

W Parku Etnograficznym pojawią się liczne postaci, sytuacje i scenki nawiązujące do treści fotografii z wystawy. Zwiedzający będą mogli dotknąć świata retro, mając okazję do sfotografowania się z rekwizytami, w przebraniach, w pozach i sytuacjach podobnych do tych uwiecznionych przez wiejskiego fotografa. Przedwojenny klimat rodzinnych i towarzyskich spotkań zapewni Kapela Heńka Melodysty grająca i śpiewająca szlagiery z tamtych lat, przy których będzie można ruszyć do walczyka i tanga.

Muzealnicy przygotowali różne stanowiska, na których m.in. będzie można pograć w stare gry, wygrać nagrody w quizie na temat przedwojennych gwiazd polskiego filmu przygotowanym przez Koło Miłośniczek Kinematografu, sfotografować się w atelier wiejskiego fotografa.

Dzieci będą mogły nauczyć się dawnych zabaw z tańcem i ze śpiewem, pobawić się kopiami tradycyjnych zabawek. Wędrując po zakamarkach Parku Etnograficznego będzie można natknąć się także na różnych innych przybyszów z przeszłości: Parę Ślubną, Nietypową Cygankę, Wesołego Cyklistę, Matkę z wózkiem, Ciotkę z albumem rodzinnym, Kuzynkę z mandoliną i wiele innych postaci jak ze starej fotografii i samemu to wszystko sfotografować.

Dodatkową atrakcją towarzyszącą muzealnej nocy będzie Noc Sów, na którą zapraszają wolontariusze i działacze związani z portalem Ptaki Polskie. Ta akcja edukacyjna jest skierowana do wszystkich, których interesuje życie i rola w kulturze tych niezwykłych nocnych ptaków. Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej i zakończy się spacerem po skansenie połączonym z nauką wabienia sów.

Oprócz uczestnictwa w programie przygotowanym w Parku Etnograficznym w tych samych będzie można zwiedzać niezwykle atrakcyjną wystawę Mecenas i artyści. Kolekcja sztuki ludowej i nieprofesjonalnej Bolesława i Liny Nawrockich.

Więcej informacji: www.etnomuzeum.pl

Wszystkie zdjęcia
  • Weekend z Docs Against Gravity Film Festival
  • Muzeum Okręgowe
  • Kamienica Pod Gwiazdą
  • Dom Mikołaja Kopernika
  • Centrum Sztuki Współczesnej
  • Galeria Wozownia
  • Teatr Muzyczny
  • Muzeum Uniwersyteckie
  • Muzeum Podróżników
Tematy ważne dla Torunia
Strajk kobiet w Toruniu
Koronawirus
Historia Torunia
Starówka w Toruniu
Magazyn Kuchnia
Ludzie