Baranek Shaun Film. Farmageddon

2/9

Fot. Monolith Films

Wielka Brytania/Francja/USA 2019. (A Shaun the sheep movie: Farmageddon). Reż. Will Becher i Richard Phelan

Sequel przeboju sprzed czterech lat, w którym baranek Shaun zaprzyjaźnia się z przybyszką z kosmosu imieniem Lu-La.

W lesie w pobliżu farmy, na której mieszka baranek Shaun, ląduje statek kosmiczny z kosmicznym stworkiem - dziewczynką Lu-Lą. Shaun wraz z gromadką przyjaciół próbuje pomoc jej wrócić do domu, zaś komandosi z Ministerstwa Wykrywania Obcych usiłują ją dopaść. Sprawa staje się głośna, więc obrotny właściciel farmy buduje park rozrywki - tytułowy Farmageddon - aby na niej zarobić.

Uwielbiam filmy ze studia Aardmana, byłem też wielkim fanem pierwszego Baranka Shauna. Tym razem mój entuzjazm jest mniejszy. Oczywiście, ta modelinowa wersja E.T. Spielberga wciąż ma wiele zalet: wdzięk, cudne postacie (choć akurat żelkowata Lu-La do nich nie należy - od strony plastycznej to najsłabszy i najbanalniejszy projekt), wiele zabawnych slapstickowych gagów. Jest też prawdziwą sztuką opowiedzieć dziś 80-minutową historię w konwencji kina niemego, bez słowa dialogu - postaci pobekują, chrumkają, wydają różne dziwne odgłosy a la Jaś Fasola, a wszystko jest doskonale czytelne.

Ale w pierwszym, bardziej ziemskim Baranku fajerwerków inteligencji i dowcipu było jednak więcej - tu naprawdę genialny jest tylko numer z mrożoną pizzą w supermarkecie. Lu-La jest słodka i wyzwala ciepłe uczucia - jak każde dziecko odseparowane od rodziców - ale istocie z kosmosu można było chyba wymyślić bardziej oryginalne umiejętności niż tylko zdolność do telekinezy, wyciągania czułek i wydobywania z siebie potężnych beknięć (wiem, dzieci to uwielbiają, ja mniej). Także fabuła jest niezbyt oryginalna i cierpi na brak inwencji - mamy tu mnóstwo odniesień i aluzji do znanych filmów science fiction (i nie tylko science fiction), ale czasami trudno wytyczyć granicę między żartobliwym cytatem a po prostu skorzystaniem z cudzego pomysłu. Także w sumie wciąż jest fajnie, ale jednak mały zawodzik.

Paweł Mossakowski

Wszystkie zdjęcia
  • Terminator: Mroczne przeznaczenie
  • Baranek Shaun Film. Farmageddon
  • Ukryta gra
  • 100 kilo do gwiazd
  • Niewidoczne życie sióstr Gusmao
  • Midway
  • #Jestem M. Misfit
  • Salma w krainie dusz
  • Stan wyjątkowy
Tematy ważne dla Torunia
Magazyn Kuchnia
Miejsca
Tematy
Ludzie
Jutronauci