Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wśród prezentowanych eksponatów nie zabraknie motocykli żużlowych z lat 60. i 70. Twarzą muzeum będzie ikona speedwaya, indywidualny mistrz świata z 1973 r. Jerzy Szczakiel.

Wybór miejsca nie jest przypadkowy. To przy ul. Broniewskiego 98 w latach 1957-2008 znajdował się stadion żużlowy, na którym pierwsze kroki stawiali legendarni zawodnicy: Jan Ząbik, Wojciech Żabiałowicz, Jacek Krzyżaniak, Robert Sawiny czy Mirosław Kowalik. Byli oni gośćmi czwartkowego oficjalnego otwarcia. Muzeum będzie znakomitą okazją, by przypomnieć sobie sukcesy miejscowej drużyny.

Co zobaczymy?

W muzeum będzie można zobaczyć potężną kolekcję około 40 zabytkowych motocykli żużlowych: od pionierskich maszyn aż po te współczesne. Najstarszy pochodzi z 1928 r.

Co więcej, będzie można obejrzeć także „ścianę mistrzów”, ekspozycję multimedialną, która przeniesie zwiedzających w czasie, oraz bus żużlowców w rzeczywistych rozmiarach – gratka dla tych, którzy zastanawiali się, jak wygląda podróż żużlowców na zawody.

W muzeum organizowane będą wystawy fotograficzne, a także spotkania z zawodnikami.

Podczas gali otwarcia oprócz ludzi związanych z toruńskim środowiskiem żużlowym obecni byli znamienici goście z innych ośrodków. Był m.in. mistrz świata z 1973 r. Jerzy Szczakiel, multimedalista Zenon Plech, legenda Śląska Świętochłowice Paweł Waloszek, znany z brawurowej jazdy Józef Jarmuła oraz bydgoski działacz Władysław Gollob.

Placówka mieści się na parterze CH Plaza, naprzeciwko sklepu H&M. W czwartek muzeum mogli oglądać dziennikarze i oficjele. Od piątku zaprasza wszystkich chętnych. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.