Hotel Helios, toruński deptak, ulice Dzierżyńskiego i Nadbrzeżna, ruiny zamku krzyżackiego, wieżowce z neonami reklamowymi - zobacz jak wyglądało nasze miasto ponad 40 lat temu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wszystkie zdjęcia pokazują Toruń w 1975 r. W Polsce było to apogeum rządów szefa PZPR Edwarda Gierka, tzw. dekada gierkowskiej propagandy sukcesu. Możemy podziwiać nie tylko nasze zabytki - np. Kamienicę pod Gwiazdą czy ruiny zamku krzyżackiego. Przy nich zwracają uwagę dwa wielkie metalowe miecze, dziś już ich nie zobaczmy

Ale są też nowe budowle - m.in. luksusowy wówczas hotel Helios należący do sieci Orbis. Został zbudowany w 1972 r., na przypadająca rok później 500. rocznicę urodzin Kopernika.

W tle przewijają się ówczesne samochody - dominują cacka polskiej motoryzacji, fiaty 125p - i charakterystyczna dla lat 70. zeszłego wieku moda.

Wszystkie fotografie pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Autorką zdjęć jest Grażyna Rutkowska.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej