Środą popielcową Kościół katolicki rozpoczął trwający 40 dni Wielki Post. To okres pokuty i wstrzemięźliwości, który ma przygotować wiernych do Wielkanocy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tradycją środy popielcowej jest posypywanie głów popiołem. Obrzęd zrodził się w średniowieczu, już w XI w. oficjalnie wprowadził go papież Urban II. Co roku odbywa się we wszystkich katolickich świątyniach - na zdjęciach w toruńskim kościele akademickim Ducha Świętego. Popiół pochodzi ze spalonych palm z zeszłorocznej Niedzieli Palmowej. Wysypując go na głowę wiernego, ksiądz wypowiada słowa "Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

W Wielkim Poście katolicy nie powinni uczestniczyć w hucznych zabawach, dla niektórych to czas dobrowolnych wyrzeczeń i pielgrzymek pokutnych. Wielki Post w tym roku zakończy się 24 marca, w Wielki Czwartek. Wówczas rozpocznie się Triduum Paschalne, trwające do Wielkanocy - w tym roku przypada ona 27 marca.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem