Na ścianie kamienicy w Grudziądzu pojawił się mural autorstwa Guido van Heltena, jednego z najbardziej cenionych na świecie artystów z dziedziny street art.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Australijczyk przed przystąpieniem do pracy czytał o Grudziądzu, dwukrotnie przyjechał też do miasta, by poznać jego klimat i skonsultować się z mieszkańcami. Sfotografował wówczas twarze grudziądzan. Te zdjęcia posłużyły mu za inspirację do stworzenia muralu. Jego dzieło, utrzymane w fotorealistycznej stylistyce, przedstawia kobietę i mężczyznę. Namalował je na ścianie kamienicy przy ul. Włodka 5.

Guido van Helten urodził się w 1986 r. Początkowo zajmował się graffiti, z czasem zaczął tworzyć murale. W swoim kraju wielkoformatowymi obrazami przyozdobiły budynki m.in. w Melbourne, Sydney, Brisbane gdzie studiował, Port Adelaide, Perth, ale też w mniejszych miejscowościach. Artysta jest ceniony również w Europie, tworzył m.in. w Londynie, Edynburgu, Glasgow, Reykjaviku, Mińsku, Kijowie i Tallinie. Do Grudziądza przyleciał na zaproszenie urzędu miejskiego, jego pobyt organizowała Fundacja Urban Forms z Łodzi.

Z artystą rozmawiał portal eGrudziadz.pl:

 
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dobra robota Guido.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0