Towarzystwo Miłośników Torunia sprzeciwia się pomysłowi wydzielenia z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika bydgoskiej części medycznej. Namawia mieszkańców, by podpisali apel o integralność uczelni
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podpisy pod apelem ToMiTo o integralność UMK można składać w kilku punktach toruńskiej uczelni, w weekend członkowie towarzystwa rozstawili też stoiska w kilku innych miejscach: na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, przed Teatrem Baj Pomorski, przy Krzywej Wieży, w Dworze Artusa (podczas festiwalu DwuTakt), przed salą na Jordankach i w ruinach zamku krzyżackiego.

W apelu, podpisanym przez prezesa ToMiTo prof. Krzystofa Mikulskiego czytamy m.in.: "Pomysł podziału UMK jest wynikiem ambicji politycznych i został stworzony przez osoby nie będące członkami społeczności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w tym Collegium Medicum. W kształcie wyrażonym w obywatelskim projekcie ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy pomysł ten całkowicie pomija i lekceważy opinie tej społeczności. Jest to jawne złamanie zapisanej w Konstytucji RP zasady autonomii wyższych uczelni. Podział Uniwersytetu dokonany na podstawie tak wadliwej prawnie ustawy może być niebezpiecznym precedensem zagrażającym wszystkim polskim uczelniom".

Podpisy każdy może zbierać samodzielnie i przekazać Towarzystwu. W tym celu należy pobrać i wydrukować druczek z treścią stanowiska i miejscem na sygnatury .

Akcja ToMiTo jest odpowiedzią na inicjatywę wyłączenia ze struktur toruńskiej uczelni Collegium Medicum w Bydgoszczy i utworzenie na jego bazie nowego Uniwersytetu Medycznego. Bydgoszczanie zebrali blisko 160 tys. podpisów poparcia takiego rozwiązania i złożyli stosowny projekt ustawy. Sprawą zajęły się sejmowe komisje.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Świat idzie do przodu, i człowiek łamiąc zasady różnych archaicznych, nieżyciowych tabu stworzył cywilizację. Trzymanie się tabu (jakim jest owa jedność UMK) jest zresztą również wynikiem neurotyczności osób biorących udział w tej grotesce. Hamuje to rozwój cywilizacji. Ze złamaniem tabu wiąże się przede wszystkim lęk. Osoby broniące jedności UMK stosują różne mechanizmy obronne chroniące ich przed lękiem, w których - jak się zdaje - dominują przede wszystkim racjonalizacja i zaprzeczenie. Wymyślają, więc rożnego rodzaju pseudo racjonalne argumenty, albo w ogóle nie dopuszczają do swych świadomości możliwości postępu cywilizacyjnego (nie ma i nie będzie mówią). Wszyscy wiemy z ekonomii, że biedne społeczeństwa, nie decydują się na nowe, postępowe rozwiązania, gdyż łamią one ich tabu. Stosują podobne mechanizmy obronne, co torunianie. Rozwój jest konieczny, gdyż w tym konkretnym przypadku prowadzi on do np poprawy warunków opieki medycznej, ku cywilizacji. Takim krokiem ku cywilizacji będzie więc utworzenie uniwersytetu medycznego w Bydgoszczy, (i mogłoby być też utworzenie wydziałów medycznych w Toruniu, ale nie będzie bo Toruń woli trzymać się skostniałych zasad, jak kiedyś komuniści przewodniej roli swojej partii).
  już oceniałe(a)ś
  7
  3
  jestem spoza układu bydgosko -toruńskiego, obserwuję akcję Bydgoszczy i popieram ją w każdym aspekcie. Ludzie z Torunia , czy wy działacie dla dobra studentów ? NIE. Myślicie tylko o swoim " uniwersytecie" i grantach , reszta was nie interesuje.Pomyślcie logicznie i opamiętajcie sie.
  @goralka oczywiście, że chodzi tylko o dotację z min. zdrowia i ranking, ranking, ranking. Gdyby chodziło o studentów, dobro nauki i inne szczytne idee, to od kilku lat, zgodnie z obietnicami, mielibyśmy stomatologię.
  już oceniałe(a)ś
  8
  3
  @goralka a ja jestem z Bydgoszczy, ale bardzo popieram tą akcję, bo np. otworzą taką stomatologię w Bydgoszczy i co? i wszyscy mamy krzywe zęby!
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  "Nie dla rozbioru UMK. Podpisz apel o jedność UMK" - ale to hasło chyba niczego nie tłumaczy? gdyby jeszcze posadzili na krzesełku ciekawszą dziewoję, to pewnie z rozpędu sam bym się podpisał, nie wiedząc o co chodzi ;)
  już oceniałe(a)ś
  8
  5
  No cóż DRODZY TORUNIANIE! Zaprzepaściliście doskonałą i niepowtarzalną okazję, aby siedzieć cicho i z boku w milczeniu przyglądać się tej sprawie, którą bydgoszczanie musieli wziąć w swoje ręce i doprowadzić w końcu do szczęśliwego zakończenia z pożytkiem dla obydwu miast i ich dalszej harmonijnej współpracy. Niestety, ale wasza hucpa i harce uniemożliwiają zgodne i pokojowe rozdzielenie obu uczelni. Taką postawą ToMiTo prowadzi Toruń tylko na drogę SAMO-DESTRUKCJI. Opamiętajcie się!
  @mariusz!!! A ja , mimo że z Torunia, popieram odłączenie CM, bo może wtedy szybciej powstanie medycyna w Toruniu, ew. stomatologia. Toruń jako miasto nie ma nic z CM, ani studentów, ani większego prestiżu, po prostu nic. TAK dla odłączenia CM, i powołania medycyny w Toruniu. Jeśli UMK zgodzi się na stomatologię w BDG, konflikt może ucichnie na jakiś czas, ale znając mentalność Bydgoszczan i tak wróci, a wtedy nie mamy ani medycyny, ani stomatologi.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @garncarz1 Zgadzam się. W długim terminie przed takiej awersji Bydgoszczy , zdecydowanie powinny powstać wydziały w Toruniu, zwłaszcza że za 1-2 lata , będzie bardzo rozbudowany nowy szpital na Bielanach, wręcz idealna lokacja dla klinik, dodatkowo szpital miejski + szpital dziecięcy . Rozmawiałem z wieloma osobami z kadry która też jest podzielona . Sporo z nich przeszłoby na nową placówkę. I by było po problemie. Doszłaby (mam nadzieję ) zdrowa konkurencja międzyuczelniana a może i współpraca? Skoro firmy między Trn a Bdg zachowują współpracę? Why not? ;)
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Coraz bliżej do ostatecznej utraty szans na uratowanie województwa. Bydgoszcz ma podstawy do utworzenia własnego województwa. Toruń takich podstaw nie znajdzie. Od Gdańska nie wyłudzicie sejmiku. Nie chcemy być razem w jednym województwie ze skołtunionym podżegaczem do ciągłych wojen. W dodatku wasze UMK nie utworzy nawet jednego wydziału medycznego po utworzeniu uniwersytetu medycznego w Bydgoszczy.
  @jaroslaw321 Przestań bydłoski durniu wypisywać bzdury na wszystkich znanych ci toruńskich forach internetowych bo bzdurzysz tak samo jak cioty i lewacy z KOD-u !!! Z brzydgoszczą w tym województwie jest jak z gównem, które przylepiło się do okrętu i krzyczy: "No to płyniemy !"
  już oceniałe(a)ś
  3
  10
  @1robert315 Całe szczęście, że tylko nieliczni dorównują twojemu poziomowi zidiocenia
  już oceniałe(a)ś
  10
  2
  @1robert315 A co jest niby tym okrętem? Chyba nie twoja groteskowa wieś?
  już oceniałe(a)ś
  6
  3
  Mocno popieram integralnosc UMK i dlatego proponuje przeniesienie Szkoly Medycznej UMK z Bydgoszczy do Torunia. To moze zajac pare lat ale jestem przekonany, ze unikniemy w ten sposob konfliktow z Bydgoszcza.
  @jozef_z_wrzosow Masz rację, konfliktów już nie będzie bo Bydgoszcz utworzy samodzielne województwo a Toruń będziecie powiatem w województwie gdańskim.
  już oceniałe(a)ś
  7
  3
  @jaroslaw321 i lepiej na tym wyjdzie . brzydgoszcz ciągnie województwo w dół. Najgorsze miasto wojewódzkie, dosłownie Polska B..
  już oceniałe(a)ś
  6
  7
  @jaroslaw321 Żałosny i bezmyślny człowieczek!
  już oceniałe(a)ś
  5
  6
  @mariusz!!! Nazywając żałosnym i bezmyślnym człowieczkiem - chodziło mi oczywiście o gościa z pseudonimem: "atariste"! Przepraszam więc jarosława321 za tę techniczną pomyłkę.
  już oceniałe(a)ś
  4
  4