Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Autokary przywiozły tysiące pielgrzymów z całej Polski. Miejski Zarząd Dróg wprowadził nawet specjalną organizację ruchu koło Radia Maryja i w okolicach nowego kościoła, a marszałek województwa Piotr Całbecki na porannej konferencji prasowej żartował, że nie będzie przedłużał, bo dziennikarze w Toruniu mają dziś wiele pracy.

Konsekrację kościoła Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II przewidziano na godz. 15.30, ale już pięć godzin wcześniej w wybudowanym obok niego amfiteatrze rozpoczął się piknik, którego gwiazdą jest Eleni.

"Dla Polski, katolickiej, pięknej Polski"

"Jest sługa boży, co go ojcem ludzie zwą,/ więc po ojcowsku zawiaduje stacją swą./ Jak 'mały rycerz', co Jasnej bronił Góry,/ Dzierżąc w dłoni szabli piorun/ On obroni Toruń!" - śpiewał bard Maciej Wróblewski. O. Tadeusz Rydzyk, bohater liryczny tej skomponowanej pięć lat temu na 20-lecie Radia Maryja pieśni, tryskał humorem.

- Dziękujemy wszystkim kapłanom, siostrom zakonnym, braciom zakonnym, wszystkim świeckim. I kochani: alleluja i... - zaintonował.

- Do przodu!!! - odpowiedział tłum.

- I do roboty, dla Polski, katolickiej, pięknej Polski. A więc alleluja i...

- Do przodu!!!

- I w domu, w domu dzieci, wnuki, babcie. Przytulić wnuka, wnuczkę, dać dobre ciasto, porozmawiać - radził o. Rydzyk. - Dziadziusiu, porozmawiaj codziennie, tatusiu, przeczytaj mu Biblię! Wziąć Biblię, chociażby dla dzieci, tutaj też są. Słuchajcie, dzieci, młodzież - pismo dobre co miesiąc, co tydzień. Ciekaw jestem, kto pismo dla dzieci ma? Eee. O, "Miłujcie się" nie tylko między sobą, ale też takie pismo jest dla młodzieży. Kochani, nie wyobrażacie sobie, ile to daje!

Inny redemptorysta z Torunia o. Jan Król opowiedział zaś anegdotę o pomyłce, do której doszło na pewnej mszy: - Nie podano wina, tylko w obydwu ampułkach była woda. Jeden z ceremoniarzy, dziś już ojciec, ale nie powiem, jak się nazywa, wyszedł i powiedział: "Msza stop!". No bo mszy świętej by nie było na wodzie, nie może być na wodzie.

Redemptoryści pokazali też fragment środowego wystąpienia papieża Franciszka, który na placu świętego Piotra wspominał rocznicę urodzin Karola Wojtyły i rocznicę bitwy o Monte Cassino, pozdrowił też uczestników konsekracji w Toruniu.

Legat papieski i attache z ambasady Izraela

O. Rydzyk przypomniał, że kard. Zenon Grocholewski, który poświęci nowy kościół, jest tu w charakterze legata papieskiego, co jest sytuacją dość wyjątkową - legaci zwykle uczestniczą w wydarzeniach historycznych. Redemptorysta zwrócił też uwagę, że papież Franciszek w liście do kard. Grocholewskiego na temat konsekracji kościoła użył słowa "sanktuarium". To oznacza wyższą rangę świątyni.

- Nie spodziewaliśmy się tego! Sanktuarium! Z tym obrazem omodlonym przez Jana Pawła II. I wy macie w tym udział, i ci, którzy nas słuchają - mówił o. Rydzyk.

Obraz Matki Boskiej w nowej świątyni pochodzi z prywatnej kaplicy papieża Polaka w Watykanie, kard. Stanisław Dziwisz podarował redemptorystom z Torunia także ampułkę z krwią papieża Polaka, a konsekrację zaplanowano na dzień rocznicy jego urodzin. Świątynia wyróżnia się też izbą pamięci poświęconą Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej - są w niej tablice z ich nazwiskami. Z tego względu w konsekracji uczestniczy Anna Ben Ezra, attache ds. kultury ambasady Izraela.

Kościół zaprojektował architekt Andrzej Ryczek, który w środę przyleciał na uroczystość ze Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka na co dzień.

- Radość moja bardzo wielka, że ten dzień nastąpił. Nie trzeba opowiadać o formie architektonicznej ani o funkcji. Chciałbym z tej sceny podziękować wszystkim Polakom, którzy zaistnieli swoimi darami, swoimi modlitwami w tym dziele uczestniczyli - mówił Ryczek.

- Ten kościół skończony jeszcze nie jest, przez rok różne rzecz będziemy dodawać - zastrzegł o. Król.

Redemptorystom do zrobienia zostały jeszcze m.in. organy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.