Na konsekrację kościoła NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II przyjechali liczni biskupi i arcybiskupi, a także członkowie rządu z premier Beatą Szydło na czele. Towarzyszyli jej m.in. ministrowie: spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, obrony Antoni Macierewicz, sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, środowiska Jan Szyszko, rolnictwa Krzysztof Jurgiel oraz infrastruktury Andrzej Adamczyk.
- Szczególnie cieszę się, że prosto z Monte Cassino dotarł pan minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Jak on to zrobił? Dziękujemy. Jeżeli taką macie organizację i tak będziecie robić - będziemy robić, będziemy - to są szanse na dobro - mówił w kościele o. Tadeusz Rydzyk.
Brawa rozległy się, gdy redemptorysta, wyczytując listę gości, wymienił nazwisko Jarosława Kaczyńskiego.
Szydło: Dobrze jest żyć w Polsce
Chwilę wcześniej do pielgrzymów licznie zebranych pod kościołem - gdzie od rana trwał piknik z udziałem m.in. Eleni - przemawiała premier Szydło, której towarzyszyła szefowa jej kancelarii Beata Kempa.
- Co może powiedzieć polityk w tym miejscu? Szczęść Boże! Przyjechaliśmy, żeby się pomodlić, żeby podziękować, żeby się z państwem spotkać - mówiła Szydło. - Kiedy tak patrzę na państwa, na nas wszystkich, na ten kolorowy, radosny, roześmiany tłum, to myślę sobie: "dobrze jest żyć w Polsce".
- Tu jest Polska! - skandowali pielgrzymi.
- Gdy patrzę po transparentach z nazwami miejscowości, to tu rzeczywiście jest cała Polska. I w naszych sercach jest Polska. Chcę państwu bardzo serdecznie podziękować za to, że każdego dnia czujemy wasze wsparcie, waszą modlitwę - mówiła Szydło.
Kościół, który redemptoryści wybudowali koło Portu Drzewnego w Toruniu, powstaje od 2012 r. według projektu Andrzeja Ryczka, brakuje w nim jeszcze organów i kilku detali. Data poświęcenia nie jest przypadkowa, 18 maja to rocznica urodzin Jana Pawła II. W świątyni jest obraz Matki Boskiej, przy którym modlił się polski papież, a także ampułka z jego krwią. Jedna z kaplic to izba pamięci z nazwiskami Polaków zamordowanych w czasie II wojny światowej za ratowanie Żydów. Z zewnątrz kościół wyróżnia się wielką kopułą zwieńczoną koroną. Wnętrze zdobią rzeźby, malowidła i witraż przedstawiający pielgrzymkę Radia Maryja do Jana Pawła II, na którym znalazła się m.in. podobizna o. Rydzyka.
Duda: Polskość oparta na wartościach ewangelicznych
Przed mszą konsekracyjną z budynku Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej do kościoła przeszła "procesja dziejów" - ludzie przebrani za królów, wodzów i innych wybitnych Polaków maszerowali w rytm pieśni w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Konsekracji przewodniczy kard. Zenon Grocholewski, działając jako legat papieski.
Papież Franciszek w środę na placu św. Piotra w Rzymie przekazał pozdrowienia uczestnikom uroczystości, w Toruniu odczytano zaś jego list do legata.
O kościele napisał też prezydent Andrzej Duda: "W pewnym sensie będzie to pomnik naszej kultury, polskości opartej na szacunku do osoby ludzkiej i umiłowaniu wolności, na wartościach ewangelicznych i patriotyzmie. Pomnik kultury, która dała światu Jana Pawła II". Jego słowa odczytał prezydencki minister Adam Kwiatkowski.
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.