Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na konsekrację kościoła NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II przyjechali liczni biskupi i arcybiskupi, a także członkowie rządu z premier Beatą Szydło na czele. Towarzyszyli jej m.in. ministrowie: spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, obrony Antoni Macierewicz, sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, środowiska Jan Szyszko, rolnictwa Krzysztof Jurgiel oraz infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Szczególnie cieszę się, że prosto z Monte Cassino dotarł pan minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Jak on to zrobił? Dziękujemy. Jeżeli taką macie organizację i tak będziecie robić - będziemy robić, będziemy - to są szanse na dobro - mówił w kościele o. Tadeusz Rydzyk.

Brawa rozległy się, gdy redemptorysta, wyczytując listę gości, wymienił nazwisko Jarosława Kaczyńskiego.

Szydło: Dobrze jest żyć w Polsce

Chwilę wcześniej do pielgrzymów licznie zebranych pod kościołem - gdzie od rana trwał piknik z udziałem m.in. Eleni - przemawiała premier Szydło, której towarzyszyła szefowa jej kancelarii Beata Kempa.

- Co może powiedzieć polityk w tym miejscu? Szczęść Boże! Przyjechaliśmy, żeby się pomodlić, żeby podziękować, żeby się z państwem spotkać - mówiła Szydło. - Kiedy tak patrzę na państwa, na nas wszystkich, na ten kolorowy, radosny, roześmiany tłum, to myślę sobie: "dobrze jest żyć w Polsce".

- Tu jest Polska! - skandowali pielgrzymi.

- Gdy patrzę po transparentach z nazwami miejscowości, to tu rzeczywiście jest cała Polska. I w naszych sercach jest Polska. Chcę państwu bardzo serdecznie podziękować za to, że każdego dnia czujemy wasze wsparcie, waszą modlitwę - mówiła Szydło.

Kościół, który redemptoryści wybudowali koło Portu Drzewnego w Toruniu, powstaje od 2012 r. według projektu Andrzeja Ryczka, brakuje w nim jeszcze organów i kilku detali. Data poświęcenia nie jest przypadkowa, 18 maja to rocznica urodzin Jana Pawła II. W świątyni jest obraz Matki Boskiej, przy którym modlił się polski papież, a także ampułka z jego krwią. Jedna z kaplic to izba pamięci z nazwiskami Polaków zamordowanych w czasie II wojny światowej za ratowanie Żydów. Z zewnątrz kościół wyróżnia się wielką kopułą zwieńczoną koroną. Wnętrze zdobią rzeźby, malowidła i witraż przedstawiający pielgrzymkę Radia Maryja do Jana Pawła II, na którym znalazła się m.in. podobizna o. Rydzyka.

Duda: Polskość oparta na wartościach ewangelicznych

Przed mszą konsekracyjną z budynku Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej do kościoła przeszła "procesja dziejów" - ludzie przebrani za królów, wodzów i innych wybitnych Polaków maszerowali w rytm pieśni w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Konsekracji przewodniczy kard. Zenon Grocholewski, działając jako legat papieski.

Papież Franciszek w środę na placu św. Piotra w Rzymie przekazał pozdrowienia uczestnikom uroczystości, w Toruniu odczytano zaś jego list do legata.

O kościele napisał też prezydent Andrzej Duda: "W pewnym sensie będzie to pomnik naszej kultury, polskości opartej na szacunku do osoby ludzkiej i umiłowaniu wolności, na wartościach ewangelicznych i patriotyzmie. Pomnik kultury, która dała światu Jana Pawła II". Jego słowa odczytał prezydencki minister Adam Kwiatkowski.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.