Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W środę papieski legat kard. Zenon Grocholewski poświęcił kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II wybudowany przez o. Tadeusza Rydzyka w toruńskim Porcie Drzewnym. Na konsekrację przybyła premier Beata Szydło i wielu ministrów jej PiS-owskiego rządu. Był też lider tej partii Jarosław Kaczyński. Organizator szacuje, że z całej Polski przybyło do Torunia 15 tys. pielgrzymów.

Centralnym punktem uroczystości była msza św., która trwała prawie pięć godzin. W koncelebrze uczestniczyło ponad 300 kapłanów, m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, a także nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. Imprezy towarzyszące m.in. koncert Eleni odbywały się już od rana.

- Z szacunków organizatora wynikało, że Toruń odwiedzi około 20 tysięcy osób, które w większości przyjechały w kilkuset autokarach. To wymogło na toruńskiej policji zabezpieczenie uroczystości pod względem bezpieczeństwa zarówno gości, ruchu pieszych jak i pojazdów - mówi podinsp. Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy KMP w Toruniu. - W porozumieniu z organizatorem dokonano uzgodnień, które pomogły najsprawniej pokierować przewoźnikami, aby nie tworzyć zbyt długich postojów i udrażniać drogi przejazdu. Ze względu na taką liczbę autobusów, busów i aut osobowych, w działaniach uczestniczyli funkcjonariusze ruchu drogowego z Torunia i Bydgoszczy.

Policjanci informują, że nie było żadnych incydentów. - Służby prewencji ani ruchu drogowego biorące udział w zabezpieczeniu nie odnotowały żadnych wydarzeń związanych z uroczystością ani też w ruchu pieszym lub kołowym. Toruńscy dyżurni nie odnotowali też żadnych zgłoszeń związanych z jakimikolwiek incydentami mającymi związek z uroczystością - twierdzi Dąbrowska.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.