Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywana Bożym Ciałem jest jednym z głównych świąt w Kościele katolickim. Wiąże się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach. Wierni zatrzymują się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

Główną toruńską procesję poprowadził ks. bp Andrzej Suski. Po mszy św., która rozpoczęła się o godz. 9, wierni przeszli ulicami Starówki z katedry św. Janów do kościoła garnizonowego św. Katarzyny.

Boże Ciało to święto ruchome, wypadające 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. Podobnie jak Wielki Czwartek ma upamiętniać ostatnią wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Początki święta sięgają XIII wieku. W Polsce uroczystością powszechną zostało na synodzie gnieźnieńskim w 1420 roku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.