W Polsce trwają wielkie ćwiczenia wojskowe Anakonda-16. Manewry wojsk NATO były prowadzone m.in. w Toruniu oraz w Chełmnie
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ćwiczeniach Anakonda na poligonach całej Polski bierze udział 31 tys. żołnierzy z ponad 20 państw. Spektakularne manewry odbyły się w Chełmnie. Przeprowadził je międzynarodowy batalion inżynieryjny, złożony z żołnierzy z Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii i Holandii. Możemy oglądać na filmie, który opublikowało NATO:

Wojskowi w Chełmnie we wtorek odbyli próbę przed zasadniczymi ćwiczeniami. Te ruszyły w środę rano. Najpierw wojsko wykorzystało dwa samobieżne promy kołowe, by przeprawić przez Wisłę pierwsze transportery Stryker. Z powietrza akcję zabezpieczały śmigłowce W-3 Sokół oraz AH-64 Apache. Następnie żołnierze otrzymali rozkaz utworzenia mostu pontonowego. Powstała ponad 300-metrowa przeprawa, złożona z siedmiu brytyjskich oraz 23 niemieckich promów. Nad głowami żołnierzy latały asekurujące ich samoloty F16, które tego dnia można było zobaczyć także nad Toruniem. Szybko zbudowany most w Chełmnie wykorzystali Amerykanie z 2 Regimentu Kawalerii, którzy przeprawili przez niego ciężki sprzęt, m.in. transportery, haubice i wozy dowodzenia. Rejon ubezpieczały pododdziały żandarmerii wojskowej z USA, Bułgarii oraz Macedonii.

Część pojazdów ruszyła następnie do Torunia, by wziąć udział w ćwiczeniach na moście im. gen. Zawackiej .

To nie koniec Anakondy w Chełmnie. 13 czerwca w tym mieście odbędą się kolejne ćwiczenia wielonarodowego batalionu inżynieryjnego, a 15 czerwca batalion zmotoryzowany wykona marsz pokonując przeprawę na Wiśle.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem