Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O czym opowiada sztuka Ibsena? Hedda Gabler to kobieta młoda, piękna i bezwzględna. Wydaje się, że może mieć wszystko, czego tylko zapragnie. A interesuje ją wyłącznie najwyższa półka - wystawne życie u boku szanowanego mężczyzny, popularność w najmodniejszym towarzystwie. W miejsce zaspokajanych pragnień pojawiają się jednak nowe. Coraz bardziej wyraziste i coraz bardziej ryzykowne.

Hedda Gabler bardzo przypomina Norę, inną heroinę norweskiego dramaturga. Mimo młodego wieku, wydaje się wszakże kobietą znacznie dojrzalszą, która już umie układać własne życie po swojemu i wie, co robić, by odgrywać istotną rolę w życiu innych.

Agata Dyczko przenosi dramat Ibsena w realia kuszącego i wciąż nowego kapitalizmu w Polsce początku XXI wieku, systemu niosącego tyle samo obietnic, co niebezpieczeństw. Dyczko to młoda reżyserka, studentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 2015 roku widzowie festiwalu debiutantów Pierwszy Kontakt mieli okazję zobaczyć jej spektakl "Mały ma dziewczynę" Studia Teatralnego Koło z Warszawy.

Scenografię i kostiumy przygotowała Julita Goździk. Za wizualizacje odpowiada Bartosz Piotrowski, a stronę dźwiękową spektaklu opracowali Paweł Żurawski i Aleksander Cherczyński. Wystąpią m.in. Aleksandra Bednarz, Maria Kierzkowska, Anna Magalska-Milczarczyk, Matylda Podfilipska, Wanda Ślęzak (gościnnie), Paweł Kowalski, Michał Marek Ubysz, Grzegorz Wiśniewski.

Premiera odbędzie się w sobotę o godz. 19 na małej scenie Teatru Horzycy przy pl. Teatralnym 1. Bilety: 30 i 22 zł (ulgowy).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.