?Hemar. Marchewka - próba generalizacji? to spektakl, w którym główną rolę grają utwory i teksty satyryczne niezapomnianego Mariana Hemara. Premiera w poniedziałek w Teatrze Muzycznym w Toruniu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Hemar kojarzony jest z takimi przebojami jak np. "Kiedy znów zakwitną białe bzy" i "Mały gigolo". Był także autorem skeczów kabaretowych, do dziś granych na różnych scenach w Polsce. Hemar to nie tylko znakomity tekściarz, ale też doskonały obserwator i komentator współczesnego mu świata. - Jego analityczny umysł w formie poetyckiej przedstawiał trafione w punkt prognozy i rozwiązania, które do dziś nie straciły aktualności. Takim właśnie politycznym tekstem jest napisany w 1942 roku pamiętnik satyryczny "Marchewka". Dość powiedzieć, że wystarczy zmienić tylko daty i nazwiska, by zyskać opis czasów nam współczesnych - mówią twórcy spektaklu.

Współautorką scenariusza jest Anna Wołek, dyrektor Teatru Muzycznego. - Hemar był perfekcjonistą. I w życiu, i w literaturze. A przy tym jeszcze człowiekiem niezwykle pracowitym. Napisał ponad 3 tys. piosenek, do większości z nich sam skomponował muzykę. Setki wierszy, kilkanaście sztuk i słuchowisk radiowych. Dla Hemara język polski był materiałem, z którego potrafił wyczarować literackie cuda trafiające do każdego czytelnika. Niezależnie, czy była to lekka piosenka, wiersz liryczny, satyra polityczna, czy też utwór dramatyczny - mówi Wołek.

W spektaklu w reżyserii Bartka Wyszomirskiego historię inspirowaną zapiskami z "Marchewki" przeplatają piosenki Hemara. Kilkanaście z nich wykonają aktorzy Teatru Muzycznego. Do obsady Hemara dołączyła Karolina Michalik, znana widzom z ról w "Pannie Tutli Putli" oraz w "Gatunku Żeńskim". Na scenie towarzyszyć jej będą Michał Chorosiński, Paulina Grochowska i Jeremiasz Gzyl. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Iza Toroniewicz.

Premiera odbędzie się w poniedziałek o godz. 19 w Teatrze Muzycznym przy ul. Żeglarskiej 8 w Toruniu. W tym sezonie zobaczymy go jeszcze 30 czerwca i 3 sierpnia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem