Bella Skyway Festival w Toruniu coraz bliżej. Od 23 do 28 sierpnia zobaczymy aż 20 imponujących świetlnych instalacji, projekcji, a nawet nocny pokaz lotniczy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ubiegłoroczna edycja festiwalu światła zgromadziła w Toruniu ponad 350 tys. widzów. Impreza odbywa się od 2009 roku, jej początki wiążą się ze staraniami miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury'2016 roku. Program łączy w sobie naukę i sztukę - projekcje nawiązują do astronomii i innych nauk ścisłych. Bella Skyway Festival uczy i uwrażliwia poprzez sztuki audiowizualne, performance w miejskiej przestrzeni i spektakle teatralne. W kolejnych punktach programu biorą udział tysiące mieszkańców i turystów.

Festiwal od początku tworzy Mário Jorge da Câmara de Melo Caeiro. Ten portugalski kurator sztuki, wykładowca akademicki i działacz kultury zajmuje się sztuką w przestrzeni publicznej i socjologią miasta. Ma doktorat sztuk wizualnych i intermediów. Przygotował kilkadziesiąt wystaw na całym świecie.

Jego zdaniem Bella Skyway Toruń jest znakomitą sceną do działań artystycznych. - To coś wyjątkowego widzieć magię wieczoru w tym mieście - opowiada Caeiro. - Torunianie na nowo uczą się swojego kochanego miasta. Widzą, jak staromiejskie budynki kontrastują z wieczornym niebem, gdzie panuje cisza i miły cień. Festiwal jest dla mnie w jakimś sensie wyzwaniem pedagogicznym, bo światło daje oświecenie.

Kalejdoskop zmian

Od 23 do 28 sierpnia można będzie obejrzeć aż 20 imponujących świetlnych instalacji, a wśród nich mappingi 3D, projekcje na kurtynach wodnych, nocne pokazy lotnicze i widowiska laserowe. - Przez sześć festiwalowych dni, od godz. 20.30 do północy zobaczymy zadziwiające, a zarazem zachwycające świetlne iluminacje, które na długo zapadną w pamięci żądnej wrażeń publiczności - zapowiada Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Tegoroczna odsłona odbędzie się pod hasłem "Kalejdoskop zmian", dzięki czemu miejska sceneria stanie się areną różnorodnych, artystycznych i eksperymentalnych przemian. - Po raz kolejny będziemy także wypatrywać trendów pojawiających się w sztuce współczesnej - mówią organizatorzy.

Co nas czeka na festiwalu?

Wielkim wydarzeniem będzie "Night Air Show" na Bulwarze Filadelfijskim - unikatowe pokazy samolotów, które są przystosowane do kręcenia dynamicznych i bardzo efektownych figur akrobacyjnych. Za sterami zasiadają doświadczeni piloci, którzy na co dzień prowadzą transatlantyckie samoloty pasażerskie. Lotnicy podczas dynamicznych manewrów zbliżają się do siebie na odległość mniejszą niż półtora metra. Zaprezentują pokaz z wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych oraz oświetlenia LED.

Przy sali koncertowej na Jordankach pojawi się "Water Concept Cinema". To projekcja na ekranach wodnych. - Obracające się elementy wideo tworzą złudzenie ruchu oraz dają publiczności możliwość interakcji z projekcją. Wszystko to połączone z wielokanałowym dźwiękiem oraz przestrzennymi animacjami na powierzchni 700 m kw. - mówią organizatorzy.

To będzie jedyna biletowana instalacja. Wstęp: 10 zł.

W Dolinie Marzeń pojawi się "Trance Ball" - audiowizualny projekt łączący w sobie motywy kuli disco, kosmosu oraz muzyki trance, zainspirowany pomnikiem Zegara Słonecznego. Francuska grupa Aglagla zaprezentuje mapping "Anooki" na fasadzie Collegium Maximum UMK. Na Błoniach Nadwiślańskich zobaczymy "Czyste powietrze nad Wisłą", czyli interdyscyplinarną instalację o tematyce ekologicznej, zbudowaną na kurtynie wodnej i dwóch ekranach wodnych. Znana z poprzednich edycji formacja Art4media wyświetli na fasadzie kościoła akademickiego animację "locoMOTION".

Anioły pod Bramą Klasztorną

Wyjątkowo zapowiada się multimedialna instalacja "Światła Wszechświata", łącząca w sobie bogactwo najpiękniejszych ilustracji kosmosu oraz dźwiękową narrację. Projekcje będą wyświetlane w fosie zamku krzyżackiego na trzech ekranach.

Ocubo, jeden z najpopularniejszych zespołów zajmujących się wideomappingiem, po raz kolejny odwiedzi Toruń - tym razem z instalacją "You Rock The World", dzięki której fasada Urzędu Marszałkowskiego zamieni się w kolorowe radio. "Large Pendulum Wave" to kinetyczny eksperyment sztuki światła oparty na prawach fizyki i matematyki. W ruinach podominikańskich zaprezentuje go Ivo Schoofs z Holandii.

"Angels of Freedom" to dzieło izraelskiej OGE Creative Group. Przed Bramą Klasztorną pojawi się pięć gigantycznych kolorowych skrzydlatych aniołów z białą aureolą. - Każdy z uczestników wybierze swoje ulubione skrzydła i kolory. Ustawi je w odpowiedniej pozycji i zrobi sobie z nimi zdjęcie, a gotową fotografię udostępni w mediach społecznościowych lub wyśle do osoby, którą darzy szczególnym uczuciem - opowiadają organizatorzy.

Więcej informacji: www.tak.torun.pl/

Festiwalowa komunikacja

PARKINGI

Dla zmotoryzowanych wybierających się na festiwal magistrat przygotował pięć parkingów na obrzeżach miasta.

* Centralny Cmentarz Komunalny (ul. Grudziądzka i Celnicza). dojazd do centrum autobusami nr 14 i specjalnymi ruszającymi co 15 min. Powrót na parking z pl. Rapackiego autobusami nr 12 i 14 do godz. 22.38 oraz specjalnymi o godz. 22.55, 23.25, 23.55 i 0.25.

* Uniwersytet (pętla tramwajowa przy Szosie Okrężnej); Dojazd na festiwal tramwajami nr 1 (co 15 min.). Powrót tymi samymi składami z al. Solidarności do godz. 23.10 co 15 minut oraz o godz. 23.27, 23.42, 0.03 i 0.14.

* Motoarena (ul. Pera Jonssona). Dojazd do centrum tramwajami nr 2 i 5 co 15 min. Powrót tramwajami nr 2 z ul. Odrodzenia do godz. 23.16 oraz nr 5 z pl. Rapackiego do godz. 0.21 co 15 miN.

* Centrum Targowe "Park" (Szosa Bydgoska). Dojazd tramwajami nr 3 i 5 co 15 min. Powrót tramwajami nr 3 z al. Solidarności do godz. 23.16 oraz nr 5 z pl. Rapackiego do godz. 0.21 co 15 min.

* Plac Cyrkowy (ul. Przy Skarpie). Dojazd do centrum tramwajami nr 1 i 5 co 15 min. Powrót tramwajami nr 1 z al. Solidarności do godz. 23.03 co 15 min. i o godz. 23.18, 23.28, 23.43, 23.58, 0.06 i 0.13 oraz nr 5 z pl. Rapackiego do godz. 0.16 co 15 min.

Bilety parkingowe kosztują 5 zł. Wraz z paragonem uprawniają do skorzystania z autobusów i tramwajów obsługujących parkingi maksymalnie przez 5 osób w godz. 18-1. Miejsca postojowe będą czynne w godz. 18-1. Są niestrzeżone.

ORGANIZACJA RUCHU

* Od 23 do 28 sierpnia w godz. 20-0.30 zamknięte dla samochodów i autobusów MZK będą al. Solidarności i Wały gen. Sikorskiego.

* Autobusy nr 10, 20, 27, 31 i 32 w kierunku Wrzosów i Koniuchów zatrzymywać się będą na Szosie Chełmińskiej za skrzyżowaniem z ul. Odrodzenia, a w kierunku przeciwnym na Czerwonej Drodze. Autobusy nr 12, 13, 14, 15, 22 i 31 w kierunku Skarpy zatrzymają się na ul. Odrodzenia a w kierunku przeciwnym przy Czerwonej Drodze. Wozy nr 21, 30 i 35 w obu kierunkach pojadą ul. Uniwersytecką i zatrzymają się na przystankach przy przychodni. Autobusy nocne 01, 02, 03 i 04 w kierunku Podgórza, pl. Skalskiego, Czerniewic i Motoareny zatrzymają się przy Czerwonej Drodze, a w kierunku Skarpy i Koniuchów na ul. Odrodzenia.

* 26 i 27 sierpnia w godz. 20-22 w czasie pokazów lotniczych "Night Air Show" nad Wisłą zamknięty dla pieszych i rowerzystów będzie most im. Piłsudskiego. W tym czasie ruszy bezpłatne wahadło autobusowe (co 15 min.) z pl. Rapackiego na pl. Armii Krajowej. Autobusy z prawobrzeża odjeżdżać będą w godz. 19-21, a z lewobrzeża (przystanek przy ul. Kujawskiej) w godz. 19.10-21.10.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem