Galeria Wozownia zaprasza na otwarcie dwóch nowych wystaw: znany fotografik Tomasz Tomaszewski pokaże swoje prace związane z góralami, a torunianka Magdalena Węgrzyn zaprezentuje materiały ze swojej podróży do Australii.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wielkim wydarzeniem będzie wystawa fotografii Tomasza Tomaszewskiego, który przez dwa lata zajmował się przygotowaniem materiału dotyczącego polskich górali. W Wozowni zobaczymy 57 barwnych fotografii. - Wybraliśmy Bukowinę Tatrzańską, która reprezentuje większość tego, co według nas jest ważne i kojarzy się ze słowem "góralszczyzna" - mówi Tomaszewski. - Pragnęliśmy, by opisując oraz fotografując właśnie to szczególnie piękne miejsce, przenieść wszystko w przestrzeń ogólną, symboliczną, odnoszącą się do całego Podhala. Szukaliśmy więc zjawisk i momentów, które można potraktować jako coś więcej aniżeli obiekt. Staraliśmy się raczej uczynić z nich temat, wyłowić ich atrakcyjną osobliwość, aby na końcu zamienić całość w symboliczny obraz.

Tomaszewski jest doktorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Działa w agencjach Visum Archiv w Hamburgu i National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, regularnie publikuje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i zagranicznych. Wydał kilka książek oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Jest laureatem wielu polskich i międzynarodowych nagród fotograficznych. Od 28 lat współpracuje z magazynem "National Geographic", w którym opublikował 18 esejów fotograficznych, a od 1999 roku jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

Poznamy też kolejną odsłonę cyklu "Laboratorium sztuki", który tworzy Maria Niemyjska - kuratorka zaprosiła teraz do niego młodą toruńską artystkę Magdalenę Węgrzyn. Wystawę tworzą materiały z jej pobytu rezydencjalnego w Australii. Artystka sięgnęła w swoich pracach do historii kontynentu związanej z kolonizacją terenów zasiedlonych przez Aborygenów. Węgrzyn - rocznik 1986 - jest doktorantką na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Studiowała również w szkołach artystycznych w Helsinkach i Palermo.

Wernisaż obu tych wystaw odbędzie się w piątek o godz. 18 w Galerii Wozownia przy ul. Ducha św. 6. Wstęp wolny.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem