Na przełomie XIX i XX w. malownicze tereny spodobały się bogatym mieszczanom, którzy chętnie stawiali tu swoje wille. Część południową Bydgoskiego zajmują ogród botaniczny i park. Park Miejski powoli zbliża się do swoich dwusetnych urodzin. Został założony w 1817 r., na terenach pocegielnianych, stąd zresztą jego pierwsza nazwa - Park Cegielnia. Można o nim pisać książki, ale po co? Trudno znaleźć w mieście chociaż jedną osobę, która nie maszerowała główną aleją wprost do słynnej kaskady i stawu z łabędziami, nie siedziała na ławce Schillera, czy nie spoglądała na rząd schodów prowadzących nad Martówkę i brzeg Wisły. Obecnie parkowy drzewostan liczy ponad 60 gatunków i odmian drzew oraz krzewów.
Najpiękniejsze zakątki Bydgoskiego sprzed ponad 100 lat, czyli czasów pod administracja pruską, możemy oglądać na wystawie poświęconej toruńskim przedmieściom na przełomie XIX i XX w. Ekspozycja na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego przybliża historię rozbudowy toruńskich przedmieść za pomocą pięknych fotografii, pocztówek, kolorowych planów miasta i różnego rodzaju dokumentów. Na środku dziedzińca znalazła się konstrukcja przestrzenna, która w kolorowy i plastyczny sposób wskazuje kierunki, w których rozwijały się i funkcjonują do dziś poszczególne przedmieścia.
Przedstawialiśmy już archiwalne zdjęcia z tej ekspozycji z Przedmieścia św. Katarzyny , Jakubskiego , Mokrego i Chełmińskiego . Dziś ostatnia seria archiwalnych fotografii - z Bydgoskiego.
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze