Jedna z najbardziej urokliwych dzielnic Torunia to bez wątpienia Bydgoskie Przedmieście. Jak nigdzie indziej, zieleń harmonijnie łączy się tu ze starą, oryginalną zabudową.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na przełomie XIX i XX w. malownicze tereny spodobały się bogatym mieszczanom, którzy chętnie stawiali tu swoje wille. Część południową Bydgoskiego zajmują ogród botaniczny i park. Park Miejski powoli zbliża się do swoich dwusetnych urodzin. Został założony w 1817 r., na terenach pocegielnianych, stąd zresztą jego pierwsza nazwa - Park Cegielnia. Można o nim pisać książki, ale po co? Trudno znaleźć w mieście chociaż jedną osobę, która nie maszerowała główną aleją wprost do słynnej kaskady i stawu z łabędziami, nie siedziała na ławce Schillera, czy nie spoglądała na rząd schodów prowadzących nad Martówkę i brzeg Wisły. Obecnie parkowy drzewostan liczy ponad 60 gatunków i odmian drzew oraz krzewów.

Najpiękniejsze zakątki Bydgoskiego sprzed ponad 100 lat, czyli czasów pod administracja pruską, możemy oglądać na wystawie poświęconej toruńskim przedmieściom na przełomie XIX i XX w. Ekspozycja na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego przybliża historię rozbudowy toruńskich przedmieść za pomocą pięknych fotografii, pocztówek, kolorowych planów miasta i różnego rodzaju dokumentów. Na środku dziedzińca znalazła się konstrukcja przestrzenna, która w kolorowy i plastyczny sposób wskazuje kierunki, w których rozwijały się i funkcjonują do dziś poszczególne przedmieścia.

Przedstawialiśmy już archiwalne zdjęcia z tej ekspozycji z Przedmieścia św. Katarzyny , Jakubskiego , Mokrego i Chełmińskiego . Dziś ostatnia seria archiwalnych fotografii - z Bydgoskiego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  I w tym parku brakuje tego co było :( woda brudna nikt nie dba
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Podpis na zdjęciu: Brombergestr. Gazetowy podpis: "Grzybek" Parę fotek dalej: "Obecny plac Rapckiego" Nie cenię, dalej nie patrzę, WSTYD!
  już oceniałe(a)ś
  0
  1