Pięć nowych murali powstało na szczytach budynków jednego z toruńskich blokowisk. Nie tylko je zdobią, ale przede wszystkim promują ekologiczną wiedzę i zachowania.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ekologiczne murale powstały na osiedlu Na Skarpie. Pięć wielkoformatowych malowideł pojawiło się na elewacjach bloków przy ul. Szarych Szeregów 2 oraz Wincentego Witosa 3,4,5 i 9. Ich realizacja była możliwa dzięki samym torunianom - w ubiegłorocznej edycji budżetu partycypacyjnego prawie 2,7 tys. mieszkańców osiedla oddało swój głos na projekt zakładający ich powstanie.

Ilustracje zaprojektowała mieszkająca w Madrycie Susie Hammer, artystka gustująca w publikacjach skierowanych do najmłodszych odbiorców. Odpowiedzialny za ich realizację był znany z innych murali w Toruniu artysta Andrzej Poprostu.

Murale opowiadają spójną historię - ich bohaterką jest dziewczynka o imieniu Energia, dzięki której możemy poznać zagadnienia związane m.in. z rewolucją przemysłową, degradacją środowiska, odnawialnymi źródłami i wykorzystywaniem energii w przyszłości. Razem tworzą 800-metrową ścieżkę edukacyjną.

Ilustracje to jednak tylko część ekologicznego projektu. Składa się również na niego zintegrowana aplikacja telefoniczna, która ułatwia przejście ścieżki i zrozumienie ekozagadnień. Dodatkowo przygotowano materiały edukacyjne, m.in. przewodnik z ćwiczeniami i łamigłówkami, grę planszową i naklejki. Mogą z nich korzystać np. nauczyciele przedmiotów przyrodniczych, którzy zechcą przeprowadzić lekcję w terenie.

Uzupełnieniem projektu są także szkolenia, skierowane nie tylko do nauczycieli, ale wszystkich chętnych. Najbliższe cztery zaplanowano w czwartek i piątek o godz. 17 i 18 - zgłoszenia przyjmuje Fundacja Kapsuła pod adresem biuro@kapsula.org. Uczestnicy nie tylko przejdą ścieżką i omówią zagadnienia przedstawione na muralach, ale też rozwiążą ciekawe zadania i zagadki.

Koszt całego projektu wyniósł ok. 90 tys. zł.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Straszny badziew, który niestety niewiele ma wspólnego z estetyką. Szkoda. Ktoś miał dobry pomysł, ale wykonanie fatalne....
    @marcin.grzegorz Są sympatycznie, nienachalne - co w nich złego?
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @angazuj_sie Porażające jest właśnie to pytanie "co w nich złego". Niestety. Odpowiedź masz w moim pierwszym wpisie. Dostrzeż ją.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Lepsze niż HWDP na pewno, malkontenci i „znawcy” sztuki to pewnie cwaniaki co mieszkaja w ogrodzonych osiedlach, albo domkach. Im wiecej takich akcji tym lepiej, bo oczy wiedna jak się chodzi miedzy blokami.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Na zdj. 19 widać nawet akcent "smoleński". Szczerze mówiąc, niezbyt mi się podobają, część niezbyt czytelna, przekaz wątpliwej jakości. Wolałbym "szał uniesień" Podkowińskiego, albo inne reprodukcje malarstwa polskiego, przynajmniej czegoś Polaków by nauczyło z bogatego dziedzictwa narodowego.
    @america_n_beauty Dla mało kumatych są spacery edukacyjne po osiedlu - radzę skorzystać :)
    już oceniałe(a)ś
    1
    1