Bitwa na rzece, rekonstrukcja II pokoju toruńskiego i wykład wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Toruń zainauguruje w środę Rok Rzeki Wisły 2017.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Posłowie nieprzypadkowo zdecydowali, że to właśnie Toruń otworzy Rok Rzeki Wisły. Ogólnopolskie wydarzenie zbiega się bowiem z 550. rocznicą podpisania II pokoju toruńskiego. Traktat zakończył w 1466 r. wojnę trzynastoletnią pomiędzy królem Kazimierzem Jagiellończykiem a zakonem krzyżackim. Co ważne, wyznaczył także złoty okres dla Wisły, ponieważ uwolnił żeglugę na całym jej szlaku. Stało się tak, m.in. dzięki przyłączeniu do Korony ziemi chełmińskiej z Toruniem i Pomorza z Gdańskiem.

Z tej okazji na mieszkańców czekają liczne atrakcje. Oficjalna inauguracja Roku Rzeki Wisły, odbędzie się w środę o godz. 12 w Dworze Artusa. Wśród zaproszonych gości będzie m.in. wielki mistrz zakonu krzyżackiego dr Bruno Platter. Natomiast po godz. 15 zaplanowano na Bulwarze Filadelfijskim regaty o puchar prezydenta Torunia. Oprócz ekipy z naszego miasta do rywalizacji staną zawodnicy z Bydgoszczy.

Bulwar będzie także areną zmagań wojsk Kazimierza Jagiellończyka i zakonu krzyżackiego. Oddziały zbrojne wyruszą nad Wisłę ok. godz. 16 z Rynku Nowomiejskiego i Staromiejskiego. W tym czasie kupców płynących rzeką do Torunia od strony Ciechocinka zaatakują piraci.

- Rozpocznie się pełna mrożących krew w żyłach momentów bitwa, zakończona negocjacjami i zaprzysiężeniem II pokoju toruńskiego - zapowiadają organizatorzy. - Na koniec zapłonie wielkie ognisko, czyli znak otwarcia wolnego flisu wiślanego.

Z okazji inauguracji Roku Rzeki Wisły w Ratuszu Staromiejskim można będzie zobaczyć oryginał dokumentu II pokoju toruńskiego.

Kierowcy jadący Bulwarem w godz. 16-17, mogą spodziewać się utrudnień na odcinku ul. Łazienna - Wola Zamkowa.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Czytaj teraz
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Najlepszy numer 2015 roku. Bydłoskiemu niepełnosprawnemu narodowi zachciało się Zarządu Dorzecza Wisły od katechetki Piotrowskiej> To POsłanka ministra od bezgłowych samolotów. Z bliżej nieznanych powodów ta rolnicza metropolia należy do Związku Miast Nadwiślańskich – zapewne jako przedstawiciel miast nienadwiślańskich. Wszyscy za to wiemy, że płynie przezeń rzeka Bruda, w której trudno doszukać się związków podobnych do wody.
Będzie duduś????
@stevanek trzeba przygotować zgniłe jaja i gwizgki
@rts44 I duuuużą pałę na takiego durnia jak ty !