Bitwa na rzece, rekonstrukcja II pokoju toruńskiego i wykład wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Toruń zainauguruje w środę Rok Rzeki Wisły 2017.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Posłowie nieprzypadkowo zdecydowali, że to właśnie Toruń otworzy Rok Rzeki Wisły. Ogólnopolskie wydarzenie zbiega się bowiem z 550. rocznicą podpisania II pokoju toruńskiego. Traktat zakończył w 1466 r. wojnę trzynastoletnią pomiędzy królem Kazimierzem Jagiellończykiem a zakonem krzyżackim. Co ważne, wyznaczył także złoty okres dla Wisły, ponieważ uwolnił żeglugę na całym jej szlaku. Stało się tak, m.in. dzięki przyłączeniu do Korony ziemi chełmińskiej z Toruniem i Pomorza z Gdańskiem.

Z tej okazji na mieszkańców czekają liczne atrakcje. Oficjalna inauguracja Roku Rzeki Wisły, odbędzie się w środę o godz. 12 w Dworze Artusa. Wśród zaproszonych gości będzie m.in. wielki mistrz zakonu krzyżackiego dr Bruno Platter. Natomiast po godz. 15 zaplanowano na Bulwarze Filadelfijskim regaty o puchar prezydenta Torunia. Oprócz ekipy z naszego miasta do rywalizacji staną zawodnicy z Bydgoszczy.

Bulwar będzie także areną zmagań wojsk Kazimierza Jagiellończyka i zakonu krzyżackiego. Oddziały zbrojne wyruszą nad Wisłę ok. godz. 16 z Rynku Nowomiejskiego i Staromiejskiego. W tym czasie kupców płynących rzeką do Torunia od strony Ciechocinka zaatakują piraci.

- Rozpocznie się pełna mrożących krew w żyłach momentów bitwa, zakończona negocjacjami i zaprzysiężeniem II pokoju toruńskiego - zapowiadają organizatorzy. - Na koniec zapłonie wielkie ognisko, czyli znak otwarcia wolnego flisu wiślanego.

Z okazji inauguracji Roku Rzeki Wisły w Ratuszu Staromiejskim można będzie zobaczyć oryginał dokumentu II pokoju toruńskiego.

Kierowcy jadący Bulwarem w godz. 16-17, mogą spodziewać się utrudnień na odcinku ul. Łazienna - Wola Zamkowa.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Najlepszy numer 2015 roku. Bydłoskiemu niepełnosprawnemu narodowi zachciało się Zarządu Dorzecza Wisły od katechetki Piotrowskiej> To POsłanka ministra od bezgłowych samolotów. Z bliżej nieznanych powodów ta rolnicza metropolia należy do Związku Miast Nadwiślańskich – zapewne jako przedstawiciel miast nienadwiślańskich. Wszyscy za to wiemy, że płynie przezeń rzeka Bruda, w której trudno doszukać się związków podobnych do wody.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Będzie duduś????
  @stevanek trzeba przygotować zgniłe jaja i gwizgki
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @rts44 I duuuużą pałę na takiego durnia jak ty !
  już oceniałe(a)ś
  2
  1