Prawdziwie rycerstwo jest związane z ochroną potrzebujących - mówił w środę biskup Bruno Platter, wielki mistrz zakonu krzyżackiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bp Platter - od 2000 r. wielki mistrz zakonu krzyżackiego - był gościem obchodów 550. rocznicy II pokoju toruńskiego, które zbiegły się z inauguracją Roku Rzeki Wisły. Podczas środowych uroczystości w Dworze Artusa, opowiadał o przeszłości zakonu, ale także o jego roli w dzisiejszym świecie.

- Walka mieczem była formą walki związaną z danym czasem. I jest ona zrozumiała tylko przez ducha tamtej epoki - mówił. - Obecnie prawdziwe rycerstwo jest związane z ochroną potrzebujących, bezbronnych i biednych.

Wielki mistrz przyznał, że Toruń był dla Krzyżaków miejscem szczególnym. To właśnie od naszego miasta niemieccy duchowni zaczęli budowę własnego państwa, a ślady ich obecności są nadal widoczne - wystarczy spojrzeć na układ ulic Starówki.

- To był niezwykły eksperyment. Toruń był symbolem stworzenia społeczeństwa w duchu Chrystusa - tłumaczył bp Platter.

Z okazji 550. rocznicy podpisania pokoju między Kazimierzem Jagiellończykiem i zakonem, Poczta Polska przygotowała specjalną pocztówkę. Na jej awersie umieszczono obraz "II Traktat toruński", autorstwa XIX-wiecznego malarza Mariana Jaroczyńskiego. Limitowaną pocztówkę można kupić m.in. na poczcie przy Rynku Staromiejskim.

Zakon ma siedzibę w Wiedniu

Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego utworzono w 1198 r. w Jerozolimie. Na ziemie polskie Krzyżaków sprowadził Konrad Mazowiecki. W 1233 r. zakonnicy nadali prawa miejskie Toruniowi i Chełmnu. Z naszego miasta rycerze uciekli w 1454 r. gdy mieszczanie zburzyli ich zamek. Na ziemiach polskich zakon przetrwał do 1525 r. W Austrii i Niemczech działa do dzisiaj, choć od 1929 r. trudni się wyłącznie działalnością charytatywną. Skupia obecnie ok. 10 tysięcy braci i sióstr oraz osób świeckich. Siedzibą wielkiego mistrza jest Wiedeń.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  stworzenie społeczeństwa w duchu Chrystusa?? Mordowanie Prusów, Bałtów. Zmilitaryzowanie. Podbijanie mieczem i ogniem. To jest duch Chrystusa?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0