Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Termy Toruńskie, czyli geotermalny aquapark o. Rydzyka, to zapowiadana od dawna inwestycja przy Porcie Drzewnym. W pobliżu jest już Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej oraz kościół NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II , także tu redemptorysta wiercił w poszukiwaniu wód termalnych.

Już w 2012 r. kierowana przez niego Fundacja Lux Veritatis dostała pozwolenie na budowę Term, ale planów nie realizowała. Od niedawna jest jednak bogatsza o 26,5 mln zł odszkodowania od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W czerwcu br. napisała do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, że jeszcze w tym roku chce ruszyć z budową Term. Otwarcie planuje na początek 2019 r.

- Przed paroma dniami inwestor wystąpił do nas z wnioskiem o zmianę pozwolenia, ale są to zmiany nieznaczne. Budynek Term nieco się zwiększy w stosunku do pierwotnego projektu - mówi Adam Popielewski, dyrektor wydziału architektury i budownictwa w urzędzie miasta.

Z projektu wynika, że Fundacja rozpoczęła już przygotowania do budowy - wyrównywała teren i powbijała pale. Koło kościoła postawi dwa obiekty.

Pierwszy to właściwe Termy, czyli wysoki na prawie 19 metrów zespół basenów, saun i gabinetów spa, z częścią gastronomiczną. Powierzchnia użytkowa budynku to prawie 9,5 tys. m kw. Nad główną bryłą górować będzie prawie 24-metrowa wieża zjeżdżalni wodnej. Obiekt ma służyć nie tylko rekreacji, ale też leczeniu przy użyciu wód termalnych, stąd planowane jest pomieszczenie z wannami do hydromasażu. Fundacja Lux Veritatis dysponuje badaniami, według której wody z odwiertu w Toruniu mogą pomóc przy leczeniu schorzeń dermatologicznych, a po rozcieńczeniu będą stosowane także do innych zabiegów.

W sąsiedztwie powstanie drugi budynek, czyli hotel. Na czterech poziomach pomieści 101 pokoi - 95 dwuosobowych, cztery "jedynki" oraz dwa dwuosobowe apartamenty. Jednorazowo będzie mógł przyjąć 198 gości. W planach są też część restauracyjna i konferencyjna. Hotel będzie miał 3,9 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Nie wiadomo jeszcze, ile gwiazdek otrzyma, o kategoryzację występuje się dopiero po zakończeniu budowy.

Fundacja Lux Veritatis, powołując się na zdrowotne właściwości geotermii, stara się, by jej teren został objęty ochroną uzdrowiskową. Urząd miasta proponuje rozszerzyć ją na cały okręg Bydgoskie Przedmieście, a przy okazji także na dzielnicę Czerniewice w przeciwległej części Torunia. Kilkadziesiąt lat temu organizowano tam kąpiele solankowe i wydobywano pitną wodę mineralną, miasto chce teraz zbadać, na ile da się odbudować ten potencjał.

W czwartek rada miasta miała głosować nad tym, czy rozpocząć formalne zabiegi o objęcie Bydgoskiego i Czerniewic uzdrowiskową ochroną. Prezydent Michał Zaleski wycofał jednak projekt takiej uchwały z porządku obrad. Tłumaczył, że dotąd dyskutowała nad nim tylko komisja rady od spraw środowiska, a szerzej chcą go omówić także komisje od gospodarki przestrzennej oraz od zdrowia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.