Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Dzięki swoim marzeniom będziecie bardziej świadomi i bardziej szczęśliwi w życiu. I tego wam życzę - mówił Artur Wachowicz, jeden z prelegentów. Młody mężczyzna kilka lat temu uległ wypadkowi, ma niesprawne ręce i nogi. Toruńskiej publiczności opowiadał o swojej walce z depresją i motywował do szukania celów w życiu. Sam nauczył się korzystać ze specjalnego wózka, podróżuje po Europie, niedawno wziął ślub. W mediach społecznościowych jest znany z filmików, na których udziela porad innym niepełnosprawnym.

Korespondent wojenny Marcin Ogdowski opisywał przeżycia z Afganistanu i Ukrainy. Tłumaczył, że jego zawód jest niezbędny, bo bez korespondentów opinia publiczna dostaje nieprawdziwe i zmanipulowanie wiadomości.

- Trzeba być na miejscu, by informację zweryfikować. Przypadkowy reporter nie ma kompetencji, woli, możliwości. Wojskowe służby prasowe są tak naprawdę stroną konfliktu, czasami wręcz celowo dezinformują także własną opinię publiczną. W mediach krajów zaangażowanych w konflikt lojalność etniczna często bierze górę nad lojalnością wobec reguł gry dziennikarskiej. Duże międzynarodowe agencje, co jest konsekwencją sytuacji finansowej, w dużej mierze opierają się na informacjach od lokalnych współpracowników - opowiadał Ogdowski.

O roli informacji we współczesnym świecie mówił też bloger Jakub Górnicki. Astronom Jerzy Rafalski przyniósł zaś walizkę pełną rekwizytów, przy pomocy których prezentował eksperymenty myślowe na temat czwartego wymiaru.

- Czym odróżniają się celebryci II RP od współczesnych? Jaka epoka, tacy celebryci - zaczął swoją opowieść pisarz i historyk Sławomir Koper. Mówił o czasach międzywojennych, gdy bożyszczami tłumów byli poeci tacy jak Tuwim czy Słonimski, a piractwo polegało na zapisywaniu nut zasłyszanych w kabarecie melodii.

Wystąpili też: telewizyjna Superniania Dorota Zawadzka, badaczka trendów Natalia Hatalska, historyk Kamil Janicki oraz konstruktor i biznesmen Paweł Surgiel.

TEDx to cykl konferencji na licencji amerykańskiej, który stał się światowym fenomenem. Spotkania organizują niezależnie od siebie różne grupy entuzjastów. Mówcy to osoby znane z różnych dziedzin życia. Przez 18 minut przekonują do swoich idei, opowiadają o nowych technologiach lub inspirujących historiach.

W Toruniu TEDx odbył się po raz trzeci, hasło tej edycji to "Tell me why?", czyli "Opowiedz mi dlaczego". Bilety kosztowały 35 zł i 40 zł, rozeszły się błyskawicznie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.