Ok. tysiąca osób wzięło udział w marszu KOD w Toruniu z okazji 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Przemawiał Adam Michnik, który przed przemarszem spotkał się z mieszkańcami
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Marsz był elementem akcji Strajk Obywatelski, którą Komitet Obrony Demokracji 13 grudnia zorganizował w różnych polskich miastach. Tłum wyruszył spod sali na Jordankach, gdzie wcześniej odbyło się spotkanie z Michnikiem, by dojść pod kościół Ducha Św. Tablica na świątyni przypomina, że w tym miejscu we stanie wojennym odbyły się manifestacje.

Niektórzy wzięli ze sobą flagi państwowe i znicze. Marsz był cichy, dopiero po dotarciu na miejsce zaczęły się wystąpienia.

- 13 grudnia 1981 r. był datą szczególną. To był moment, w którym władza autorytarna postanowiła wydrzeć Polakom resztkę wolności - przemawiał Michnik. - Jest lęk, że ktoś znowu naszą Polskę chce zdewastować. Nie oddamy Polski.

- Nie oddamy! - skandował tłum.

Redaktor naczelny "Wyborczej" cytował słowa poety Kazimierza Wierzyńskiego, napisane tuż przed wybuchem II wojny światowej: "Powstaje dramat - żywy. Okopcie kurhany / I żywi na kurhanach, na okopach stańcie. / Naprawdę dokonywa się świat rymowany, / Biją polskie zegary kurant po kurancie. / Naprawdę idzie pożar. Na ściany się wedrze /Gęstą łuną, co wszystko z tych murów pościera / Oprócz krwi zapisanej na waszej katedrze: / Że tym się tylko żyje, za co się umiera."

Przemawiali też działacze KOD i opozycjoniści z okresu stanu wojennego. Tłum rozbawił okrzyk "precz z komuną!", wzniesiony prawdopodobnie przez pojedynczego kontrmanifestanta. Po chwili słychać było gromkie skandowanie "Precz z komuną"! Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem "Murów" oraz hymnu państwowego oraz zapaleniem zniczy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej