"Wstyd mi za was PiSie", "WyPiSzcie się stąd", "Solidarność społeczna zamiast nacjonalizmu", "Faszyści i burżuje, wasz koniec się szykuje" i "Wolne media = wolna Polska" - m.in. takie hasła wznosili torunianie, którzy włączyli się w ogólnopolskie protesty przeciw ograniczeniu wolności dziennikarzy. W piątkowy wieczór spontanicznie demonstrowali pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Protesty w całym kraju mają związek z piątkowymi wydarzeniami w Sejmie. Przypomnijmy: zaczęło się od wystąpienia posła Michała Szczerby, który na mównicę zabrał kartkę z napisem "Wolne Media" i powiedział: "Panie marszałku kochany, muzyka łagodzi obyczaje. Dlatego Warszawa jest...". Po tych słowach marszałek Marek Kuchciński wykluczył go z obrad. Chwilę później opozycja zaczęła blokować mównicę, a przed Sejmem zaczęli zbierać się zwolennicy KOD. Na ulice wyszli też mieszkańcy wielu polskich miast, w tym także Torunia.

- To była spontaniczna akcja. Zebraliśmy się, by pokazać nasz sprzeciw wobec próbom ograniczenia wolności mediów przez partię rządzącą - mówi Aleksandra Solecka, przewodnicząca regionalnych struktur KOD.

Torunianie spotkali się o godz. 20 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Demonstranci przeszli pod biuro PiS przy ul. Piekary, gdzie na drzwiach nakleili kartki z hasłami wyrażającymi sprzeciw wobec działań rządu.

- Nie poprzestajemy na tym. Dzisiaj (sobota - red.) kontynuujemy protesty. Jesteśmy w drodze do Warszawy, gdzie zaplanowaliśmy kolejną manifestację - mówi Solecka.

Obejrzyj piątkową manifestację w obiektywie Marka Krupeckiego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Opisany protest nie był "spontaniczną akcją" inspirowaną i zorganizowaną przez tymczasową przewodniczącą ZR KOD KJP, A.Solecką, dlatego Jej wypowiedź jest nadużyciem i kolejnym nieuprawnionym przypisaniem sobie aktywności innych osób i organizacji.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Dlaczego mowa, że to tylko KOD protestuje? To są różni ludzie, niekoniecznie zrzeszeni w organizacji. Na demonstrację może przyjść każdy, kto uważa, że powinien.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  GW samo wprowadza cenzurę u siebie- nie widać ilości głosów przy komentarzach. Wyłączone komentowanie pod tematem o wizycie A, Michnika w Toruniu
  @t-i-g-e-r jak widać GazetaWyborcza suwerena nie chce dopuścić do głosu...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  " Warchoły, to wy! - Wy, co liżecie obcych wrogów podłoże, czołgacie się u obcych rządów i całujecie najeźdźcom łapy, uznając w nich prawowitych wam królów. Wy hołota, którzy nie czuliście dumy nigdy, chyba wobec biedy i nędzy, której nieszczęście potrącaliście sytym brzuchem bezczelników i pięścią sługi. Wy lokaje i fagasy cudzego pyszalstwa, którzy wyciągacie dłoń chciwą po pieniądze - po łupież pieniężną, zdartą z tej ziemi, której złoto i miód należy jej samej i nie wolno ich grabić. Warchoły, to wy, co się nie czujecie Polską i żywym poddaństwa i niewoli protestem. Wy sługi! Drzyjcie, bo wy będziecie nasze sługi i wy będziecie psy, zaprzęgnięte do naszego rydwanu, i zginiecie! I pokryje waszą podłość NIEPAMIĘĆ!"
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Solecka i obrona mediów? Najpierw może warto zacząć od niecenzurowania mediów na własnym podwórku!!!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ale liczna ta demonstracja, więcej zdjęć niż uczestników. Ciekawe czy ci co przyszli wiedzą chociaż o co w tym wszystkim chodzi.
  @k0mancz Spotkali się pod Numer1 (dawny Anioł) i potem pewno poszli do NRD, czy też do Pilonu... wiadomo impreza.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @k0mancz jeżeli ludzie spontanicznie wyszli protestować to bardzo dobrze, że aż tylu ich było. Ja ze zdumieniem patrzyłam co się dzieje. Ale już przygotowuję transparenty i kanapki i mam nadzieję, jako niezrzeszona osoba, znaleźć odpowiedni czas i miejsce. A NRD czy inne miejsce też może być.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  PiS daje sobie skakać po głowie... Chamska i ordynarna próba obalenia rządu PiS, któraś już z kolei nie spotkała się z należytą reakcją ze strony władz. Reakcją zgodną z obowiązującym prawem rzecz jasna. Kiedy Gabriel Janowski z LPRu okupował mównicę sejmową w 2002 roku, został usunięty przez Straż Marszałkowską. Tak bowiem na ekscesy posłów reagowało się za rządów Millera. PiS chodzi na paluszkach wokół opozycji by im nie robić "zamachu na (ich) demokrację". Naprawdę ktoś tu oszalał, mam nadzieję, że za wczorajsze ekscesy posłowie PO i Nowoczesnej poniosą odpowiedzialność. Inaczej któregoś dnia naprawdę dojdzie do jakiejś tragedii. Nic tu nie jest przypadkowe. Protesty uliczne, w tym tak hucznie zapowiadany sprzed paru dniu, debaty w PE (ostatnia z 14 grudnia, dzień po proteście KODu), nic nie dały. W dodatku pojutrze Rzepliński przestanie być prezesem TK, słowem biada tej naszej liberalnej demokracji. Pod pretekstem obrony wolności mediów, posłowie PO i Nowoczesnej postanowili zablokować mównicę sejmową, a nawet fotel marszałka. Uniemożliwiło tym samym przegłosowanie arcyważnej ustawy budżetowej, a ta jeśli nie zostanie uchwalona w terminie, kończy de facto działalność tej kadencji sejmu. Błaszczak, porównał ów chuligański wybryk ze słynną nocną zmianą, moim zdaniem to było coś o wiele gorszego. Tam bowiem, znalazła się większość do obalenia rządu Olszewskiego, tutaj natomiast, chciano fizycznie uniemożliwić posłom wykonywania swoich obowiązków. Było to coś na kształt zamachu stanu, za dwie dwunasta, bo za chwilę naprawdę trudno będzie odzyskać władzunię dawnej klice. I oni wiedzą, że żarty się już skończyły. Każdy kto obejrzał ponad godzinną debatę z PE, wie jaka tam przy pustej sali miała miejsce żałość, i jak żałośnie na tle prof. Legutki wypadli liberalni unioposłowie. Wystarczyło zresztą te 8 minut Legutki, by przekonać się, iż UE rządu PiS nie tylko nie obali, ale nawet nie obłoży Polski sankcjami, bo nie ma ku temu prawnych podstaw. Nie obalą go uliczne protesty KODu, więc ten chamski i ordynarny numer z blokowaniem sali sejmowej, był ostatnim krzykiem rozpaczy liberalnej demokracji. Dzisiaj pozostał kac, bo PiS nie stanęło na wysokości zadania, dając się zepchnąć do głębokiej defensywy opozycyjnej chamówie. To nie wróży dobrze na przyszłość.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Czy są już wyznaczeni dyżurni demonstranci, na dziś którzy mają położyć się na asfalcie, żeby TVN miał co nakręcić? Hallo!
  @marcin.grzegorz tak, ja się położę na asfalcie!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @rozczarowana-torunianka szkoda zdrowia :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @america_n_beauty no nie wiem, patrząc na to co się dzieje więcej zdrowia tracę.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @rozczarowana-torunianka Nie traciłaś, gdy ZOMO wchodziło na polecenie rządu do redakcji "Wprost"? gdy służby specjalne podkładały podsłuchy w redakcjach za rządów PO? Zaiste, Twój organizm jest dość selektywny.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @america_n_beauty Rozmawiamy teraz o sytuacji obecnej, nie wypowiadałam się na inny temat więc nie rozumiem skąd te pytania. podsłuchy teraz jeden drugiemu zakłada - uważam to za obrzydliwe działanie. Przypominam, że PO poległo na podsłuchach. Sam sobie ich nie pozakładali. Ale nie zamierzam ich żałować. Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jak jest osobą publiczną to w każdym miejscu ma się zachowywać odpowiednio. I tyle w sprawie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0