Na specjalnej sesji w 783. rocznicę nadania Toruniowi praw miejskich zebrali się w czwartek po południu radni.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Sali Wielkiej Dworu Artusa tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia odebrał 82-letni astronom z PAN, zasłużony działacz opozycji demokratycznej w PRL, prof. Jan Hanasz. Jego największym i najbardziej spektakularnym osiągnięciem było zorganizowanie tuż przed wyborami do Sejmu w 1985 r. telewizyjnych transmisji, nakłaniających do bojkotu głosowania. Wraz z innymi opozycjonistami stworzył wówczas specjalny nadajnik, dzięki któremu można było wejść na wizję i emitować antykomunistyczne hasła. Hanasz był jedną z kilku osób, które przeprowadziły pierwszą taką akcję. Emitowane napisy przesuwały się po ekranie telewizorów. W tym czasie telewidzowie równolegle oglądali zwykły program telewizyjny. Na dole ekranu mogli jednak przeczytać - "Dość podwyżek cen, kłamstw, represji", "Bojkot wyborów naszym obowiązkiem". Po zakończeniu jednego z programów skierowanego do mieszkańców Rubinkowa, Hanasz został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa. W trakcie śledztwa odmówił składania zeznań. W styczniu 1986 r. skazano go na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu. Dodatkowo został wyrzucony z pracy - był wówczas kierownikiem Pracowni Astrofizyki Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika działającego przy PAN. Wrócił po roku, ale bez prawa wyjazdu za granicę.

Medalem "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze odznaczony został historyk prof. Ryszard Sudziński. Profesor jest wybitnym specjalistą od najnowszych dziejów Polski. Swoje życie zawodowe związał przede wszystkim z toruńskim Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, był m. in. prodziekanem Wydziału Nauk Historycznych i kierownikiem Zakładu Historii XX wieku, a także Wyższą Szkołą Humanistyczno-Ekonomiczną we Włocławku, w której w latach 1998-2008 pełnił funkcję dziekana Wydziału Humanistycznego i kierownika Zakładu Badań nad Dziejami Polonii i Emigracji. Ma 71 lat, jego dorobek naukowy to grubo ponad 130 pozycji, a także liczne promocje doktorskie, magisterskie i licencjackie. Jesienią zeszłego roku przeszedł na emeryturę.

Tytuł "Ambasadora Toruńskiej Turystyki" otrzymało Planetarium Toruń.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ja się pytam, co ten mały wielbiciel podróży robi na tak szacownej imprezie?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0