Ponad 800 na Bielanach, prawie 300 na Jakubskim, a 200 na Chełmińskim Przedmieściu i 32 na Wrzosach - o tyle drzew zubożeje krajobraz Torunia. Urzędnicy uspokajają - straty będą uzupełnione, ale w innych miejscach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najwięcej drzew padnie w związku z rozbudową szpitala wojewódzkiego na Bielanach. Trzeba wykarczować aż 800.
Kolej dostała od miasta zgodę na wycięcie 292 drzew pomiędzy dworcami Toruń Miasto i Wschodni wzdłuż ulic Sobieskiego i Chrobrego. To efekt rozporządzenia ministra infrastruktury z 2008 r. nakazującego, by 15 m od krawędzi torów nie rosły drzewa ani krzewy. Szacuje się, że na podstawie tych przepisów kolejarze do tej pory wycięli w całym kraju około 250 tys. drzew.
Kolejne 200 roślin padło przy Szosie Chełmińskiej. Ich wycinka była niezbędna, by rozbudować ulicę od trasy średnicowej do ul. Polnej.

- Zdecydowana większość, bo aż 156 z 200 wyciętych drzew, miała średnicę 3,18 cm - tłumaczy Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg

Polna nad okładkę

 

Jakby tego było mało, 6 lutego rusza kolejna wycinka. Tym razem wzdłuż ul. Polnej. Trudno policzyć, ile dokładnie drzew padnie w tej części Torunia, bo dane są podawane w dwóch jednostkach. Wiadomo, że trzeba wykarczować przynajmniej 32 drzewa liściaste kolidujące z projektem budowanej jezdni i ścieżek. Autorzy opracowania dodają, że ze względu na zasięg koron i korzeni oraz bliskość obecnej jezdni, a także wiek i stan zdrowotny, należałoby powalić dodatkowo ponad 30 roślin. To nie koniec, bo trzeba również „odlesić” prawie 1,3 ha pod nową nitkę ul. Polnej. W sumie pod topór pójdzie w Toruniu grubo ponad 1,5 tys. drzew. Tak dużej wycinki w naszym mieście nie było od lat.

Tutaj tną, tam zasadzą

Urzędnicy uspokajają, że w zamian za wycięte drzewa w mieście pojawią się nowe, w innych miejscach. Najwięcej ma posadzić samorząd województwa. - Musi zlecić nasadzenie prawie 3 tys. drzew - mówi Szczepan Burak, dyrektor magistrackiego wydziału środowiska i zieleni. - Mają być posadzone do 30 listopada br. Największe ich skupisko - ponad 200 - pojawi się w parku Tysiąclecia, gdzie musimy uzupełnić ubytki po ostatniej wichurze.
Spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, odpowiadająca za rozbudowę lecznicy, planuje nasadzenie 2877 drzew w dwóch etapach. Zleciła już i dostała projekty dla 1679 roślin w 36 miejscach.

- Projekty są zatwierdzone przez odpowiednie wydziały urzędu miasta, MZD i konserwatora zabytków - tłumaczy Aleksander Szczęsny, prezes KPIM. - Drzewa będziemy sadzić m.in. w pasach drogowych ul. Andersa, Gniewkowskiej, Lipnowskiej, Kniaziewicza, Okrężnej, Trasy Wschodniej i Wielkiego Rowu. Nasadzenia będą podlegać trzyletniemu utrzymaniu i pielęgnacji


Obecnie spółka przygotowuje przetarg. Jednocześnie trwa projektowanie drugiego etapu we wskazanych przez wydział środowiska lokalizacjach.
Miasto natomiast zleciło przygotowanie projektu nasadzenia zieleni wzdłuż ulic Chrobrego i Sobieskiego, w pasie ponad 15 metrów od torów. Wykonanie magistrat zleci jeszcze w tym roku, chociaż Burak przyznaje, że nie jest to łatwy teren ze względu na jezdnie i tory oraz przebiegającą pod ziemią infrastrukturę techniczną. W ostateczności, jeśli będzie trzeba, urzędnicy nie wykluczają posadzenia krzewów zamiast drzew.
- Nasadzenia przewidziane są przy obu inwestycjach drogowych. - W przypadku rozbudowy ul. Polnej to 66 drzew i 980 krzewów - zapewnia Kobus-Pęńsko. - Projekt rozbudowy Szosy Chełmińskiej obejmuje też zagospodarowanie zieleni. 

Zobacz: Wiceprezydent Warszawy o nowych przepisach ws. wycinki drzew na prywatnych posesjach

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jasne.... już wierzę, że posadzą tyle drzew, ile wytną... Gdzie konkretnie? Gdzie sadzą w Toruniu drzewa? Gdzie wycinają w kółko to wiadomo- pod nowe drogi i domy. A gdzie sadzą? Wszędzie między pasami jezdni zostawiają olbrzymie pasy "zieleni" czyli samej trawy i krzaczków - tak na średnicówce było, tak ma być na Chełmińskiej. Drzew jest coraz mniej. Powietrze mamy coraz gorsze. Owszem, drogi są potrzebne, ale potrzebny też jest odpowiedni plan zagospodarowania miasta uwzględniający wiele aspektów, również tereny zielone - z prawdziwego zdarzenia, a nie kawałek trawnika. A tak na marginesie moja polonistka autorowi tekstu dałaby dwóję: "należałoby powalić 20 roślin" itp. ;-)
  @infaillible przejdz sie pod nowy most to zobaczysz sporo nasadzeń niestety część z nich uschła ;]
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  wszystko PRAWIE rozumiem, poza Polną... kto tam się przyczynił/wziął coś za to (może deweloper, radny?), że tam po prostu była droga... i nagle teraz poszła centralnie w las... kto budował tam bloki, ten wiedział, że droga istnieje i nagle się okazuję, że las trzeba wyciąć, by bloki były dalej od drogi... kupię i przepłacę za mieszkanie przy lesie na ugorach/jarze i nagle mi to wytną, bo ktoś chciał przesunięcia drogi... pomimo że niby były konsultacje społeczne wg polnej, z której ucieszyli się wnioskodawcy... a później na chełmińskiej i tak inni mają drogę pod domem... tu się nie da...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A po co w Toruniu drzewa - przecież maja rydza
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Zdecydowana większość, bo aż 156 z 200 wyciętych drzew miała średnicę 3,18 cm... Średnicę? :) Tyle to ma dąb Bartek... Ładny klops... Pani rzecznik powinna wrócić do podstawówki i poszerzyć wiedzę na temat różnicy między obwodem, a średnicą...
  Dąb Bartek ma twoim zdaniem ok. 3cm obwodu, czyli ok. centymetra średnicy?! Nie wiem, do jakiej podstawówki chodziłeś, ale nigdy tam nie wracaj. Prawdopodobnie błąd popełnił redaktor, który zamiast myślnika postawił przecinek i z 3—18cm zrobiło się 3,18cm.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @america_n_beauty Naprawdę? Dąb Bartek ma tylko 3 cm średnicy?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  rozhasał się nasz drwal Michałek...aż sam padnie pod toporem mieszkańców, nawet tatulo TR go nie obroni
  już oceniałe(a)ś
  0
  0