"Państwo prawa, wolne sądy, demokracja, samorządy!" - skandowano na manifestacji Komitetu Obrony Demokracji w Toruniu. Uczestników nie odstraszyła deszczowa pogoda.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

KOD protestował pod pomnikiem Mikołaja Kopernika przeciw wprowadzanym przez PiS zmianom w sądownictwie i samorządzie terytorialnym. Frekwencja była wyższa niż na pikiecie antyrasistowskiej, która odbyła się w tym samym miejscu dwie godziny wcześniej. Na manifestację KOD przyszło ponad 100 osób, trudno jednak o dokładne szacunki – przez deszcz większość demonstrantów rozłożyła parasole, które ograniczyły widoczność.

– Dzisiaj walczymy o to, aby w Polsce w dalszym ciągu był sprawiedliwe, uczciwe, niezależne i apolityczne sądy! – przemawiała emerytowana adwokat, opozycjonistka z czasów PRL Ewa Zalewska. – Solidarność w latach 80. wywalczyła ich niezależność i apolityczność. I tego się trzymajmy!

Wystąpienia dotyczyły też zmniejszenia emerytur mundurowym służącym w niektórych formacjach. Dwaj manifestanci przynieśli transparent z orłem Wojsk Lądowych oraz emblematem policji i napisem: „Służyliśmy dla Polaków. Zrobiono z nas łajdaków”.

KOD w obronie sądów i samorządów: "Wolne Sądy! Wolne Samorządy"

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ile jeszcze Kijowski musi ukraść żeby go z tego KOD_u wywalili?
  @pitercab No przecież on tylko wystawił faktury.... o co Ci chodzi?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  25 zdjęć zamieszczono po tak spektakularnym wiecu , porąbało was w tej Wybiurczej
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A pamiętacie jaka partia z naszego kraju i pod czyim przewodnictwem przegrała głosowanie 26:1? Był taki raban wtedy w mediach głównego ścieku jak teraz, czy wyciszono sprawkę?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Raz sierpem raz młotem lewacką hołotę ! A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści !
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  UBecja nie ma dość.....? Kaczor zagraża ich dzieciom.....
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Hipokryzja pisdzielców nie ma granic. Jeśli prezydentowi nie wolno nie podpisać wyroku TK to dlaczego wszystkie wyroki TK nie są opublikowane. Czy pisdzielcy uważają, że wszyscy Polacy są idiotami. Zapłaci duduś z przybłędą i straszydłem za łamanie konstytucji. Kaczor sam ze sobą skończy. Trzeba tylko ujawnić ostatnie rozmowy kaczorów i wszystko będzie jasne. Ukrywany "dziwny i mocno podejrzany " układ między kaczorem, dudą ,maciarewiczem ma wspólny mianownik tłuściutkie misiewicze. Przyłębska nie jest prezesem TK . Ona jest karykaturą sędziego.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Wolne sądy to są teraz! Są nawet baaardzo wolne. Opozycja w sprawie sądów się pogubiła. Trzeba ją naprostować: Niezawiśli powinni być jedynie sędziowie. Sądy, jako instytucje są częścią instytucji państwowych. Nie ma i nie może być czegoś takiego, jak "wolne sądy". "Wolne sądy", bez kontroli państwowej, stają się natychmiast zależne od mafii i grup przestępczych. Pracują też "na jałowym biegu", nieefektywnie i nie realizują w sposób należyty swoich zadań. Tak się właśnie stało w Polsce. Widać to zwłaszcza na prowincji, ale także np. w Warszawie, w kontekście afery reprywatyzacyjnej.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0