Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Większość prac ziemnych, które dominowały w pierwszych tygodniach inwestycji, została już wykonana, punkt ciężkości robót przeniósł się w kierunku wznoszenia elementów konstrukcyjnych – fundamentów, ścian i stropów – informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

Najbardziej zaawansowane są prace przy budowie budynku technicznego, w którym będzie m.in. główny węzeł cieplny z awaryjnym ogrzewaniem oraz stacja uzdatniania wody dla lecznicy – mają zostać skończone jeszcze w maju.

Obecnie można już zobaczyć wykonane w technice żelbetowej ściany parteru. Po zaizolowaniu (wodnym i termicznym) murów piwnicy zasypano je ziemią. W lipcu, po zainstalowaniu wyposażenia technicznego, umieszczone tu węzły cieplny i wodny oraz podczyszczalnia ścieków zostaną włączone do szpitalnych sieci.

Także w lipcu zostanie zamontowany nowej generacji agregat prądotwórczy z tak zwanym zasilaczem bezprzerwowym (UPS-em) i zbiornikiem paliwa, który będzie dla szpitala awaryjnym źródłem prądu, uruchamiającym się automatycznie w przypadku awarii miejskiej sieci elektrycznej. Agregat jest kontenerowy, stanie w pobliżu nowej bramy głównej lecznicy.  

Nowy główny budynek lecznicy ma już ściany i strop piwnic pod częścią obiektu, teraz wykonywane są płyty fundamentowe po pozostałą część gmachu. W budynku garażu wielopoziomowego robotnicy zasypują stopy fundamentowe. W tym tygodniu wylewano też ławy fundamentowe i położono podkłady betonowe pod budynek trafostacji i podziemny neutralizator ścieków dla oddziału zakaźnego.

Zmiana lokalizacji oddziałów i przychodni

Postępy robót łączą się z koniecznością zmiany lokalizacji niektórych jednostek szpitalnych. Chodzi o oddział chorób płuc i przychodnię pulmonologiczną, oddział chemioterapii nowotworów i przychodnię onkologiczną, oddział nefrologii, diabetologii i chorób wewnętrznych oraz oddział otolaryngologiczny chirurgii głowy i szyi. Nowe lokalizacje to budynek główny lecznicy, Szpital Obserwacyjno-Zakaźny przy Krasińskiego i Szpital Dziecięcy przy Konstytucji 3 Maja.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.