Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uroczystości wprowadzenia relikwii jest planowana na niedzielę 7 maja. Rozpocznie się o godz. 12, przewodniczyć będzie jej prowincjał krakowskich franciszkanów, o. Marian Gołąb. Po mszy wierni uczczą relikwie przez ucałowanie.

– To już 101 miejsce w Polsce, gdzie bł. Zbigniew Strzałkowski i bł. Michał Tomaszek będą odbierać cześć w relikwiach pierwszego stopnia. Dodatkowo są jeszcze w 70 świątyniach za granicą – mówi cytowany przez Katolicką Agencję Informacyjną br. Jan Hruszowiec, promotor kultu męczenników.

Zastrzeleni przez terrorystów

Obaj błogosławieni to pierwsi polscy misjonarze, którzy zginęli śmiercią męczeńską. Byli franciszkanami, głosili nauki w Peru. 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto zostali zamordowani przez terrorystów z organizacji Sendero Luminoso (z hiszp. Świetlisty Szlak). Pośmiertnie zostali odznaczeni Wielkim Orderem Oficerskim Słońca Peru, w 1996 r. rozpoczął się ich proces beatyfikacyjny. Decyzją papieża Franciszka, przysługuje im tytuł błogosławionych.

Kościół o. Rydzyka w Toruniu

Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, którym opiekują się redemptoryści, od nazwiska budowniczego jest znana bardziej jako „kościół o. Tadeusza Rydzyka”. Świątynia została konsekrowana w zeszłym roku w obecności przedstawicieli rządu z premier Beatą Szydło na czele.

Częścią kościoła jest Kaplica Pamięci Polskich Męczenników, poświęcona m.in. Polakom, którzy w czasie II wojny światowej stracili życie za ratowanie Żydów. Właśnie w niej zostaną złożone relikwie męczenników z Peru. Znajdują się w niej również relikwie św. Maksymiliana Kolbego, bł. Jerzego Popiełuszki i bł. Karoliny Kózkówny.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.