Relikwie błogosławionych Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka pojawiły się w kościele NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Redemptorystom podarowali je franciszkanie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uroczystości wprowadzenia relikwii odbyła się w niedzielę. – To już 101. miejsce w Polsce, gdzie bł. Zbigniew Strzałkowski i bł. Michał Tomaszek będą odbierać cześć w relikwiach pierwszego stopnia. Dodatkowo są jeszcze w 70 świątyniach za granicą – mówi cytowany przez Katolicką Agencję Informacyjną br. Jan Hruszowiec, promotor kultu męczenników.

Obaj błogosławieni to pierwsi polscy misjonarze, którzy zginęli śmiercią męczeńską. Byli franciszkanami, głosili nauki w Peru. 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto zostali zamordowani przez terrorystów z organizacji Sendero Luminoso. Pośmiertnie zostali odznaczeni Wielkim Orderem Oficerskim Słońca Peru, w 1996 r. rozpoczął się ich proces beatyfikacyjny. Decyzją papieża Franciszka przysługuje im tytuł błogosławionych.

Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, którym opiekują się redemptoryści, od nazwiska budowniczego jest znana bardziej jako „kościół o. Tadeusza Rydzyka”. Częścią kościoła jest Kaplica Pamięci Polskich Męczenników, poświęcona m.in. Polakom, którzy w czasie II wojny światowej stracili życie za ratowanie Żydów. Właśnie w niej zostaną złożone relikwie męczenników z Peru. Znajdują się w niej również relikwie św. Maksymiliana Kolbego, bł. Jerzego Popiełuszki i bł. Karoliny Kózkówny.

Relikwie pierwszego stopnia męczenników z Pariacoto umieszczono w Kaplicy Pamięci Męczenników Polskich. W niedzielę w sanktuarium można było otrzymać relikwie drugiego stopnia, akurat w tym przypadku są to maleńkie fragmenty ubrań obu misjonarzy. A także kupić m.in. filmy i książki na temat życia misjonarzy.

Relikwie pierwszego stopnia to fragmenty ciała, krew lub włosy, drugiego stopnia przedmioty codziennego użytku należące do danego świętego lub kawałki takich rzeczy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  kiedy relikwie ojca TR ?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  "W kościele ojca Rydzyka pojawiły się nowe relikwie". W Toruniu jest wiele kościołów. Między innymi: kościół Chrystusa Króla, kościół Św. Ducha, kościół św. Katarzyny, kościół NMP, kościół św. św. Janów itd. Kościół ojca Rydzyka? Chyba nie znam. To jakiś święty był ten Rydzyk?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  a relikwii smolenskich jeszcze tam nie ma?
  @szlachcic Relikwiarz Smolenski pierwszego stopnia jest na Wawelu , narazie z przyczyn mikrobiologicznych i entomologicznych nie nadaje sie do cwiartowania, ale jak dobrze przeschnie do beatyfikacji - bedzie OK.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0