We wtorek lokalne VIP-y sadziły nowe drzewa w Parku Tysiąclecia. Trwa tam budowa terenu do ćwiczeń, który powstaje za pieniądze z budżetu obywatelskiego. Miasto ogłasza też kolejny przetarg na projekt rewitalizacji parku za 11,6 mln zł
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

200 nowych drzew zasadzonych zostanie w Parku Tysiąclecia. Będą to takie gatunki jak dąb szypułkowy i bezszypułkowy, klon, jawor – zwyczajny i polny, robinia akacjowa, kasztanowiec zwyczajny, wiąz polny i górski, topola czarna, sosna pospolita.

Od wtorku w parku rosną młode dęby. Drzewka sadzili m.in. marszałek Piotr Całbecki, prezydent miasta Michał Zaleski, szef sejmiku Ryszard Bober i przedstawiciele lokalnych mediów. „Swoje” drzewko ma także toruńska „Wyborcza”.

Rośliny w Parku Tysiąclecia, to część tzw. nasadzeń zastępczych, związanych z rozbudową Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Podczas prac na Bielanach usunięto aż 873 drzewa. W zamian, inwestor: spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, posadzi 2877 drzew, m.in. w Parku Tysiąclecia, przy Grudziądzkiej i ul. Legionów. Jak już pisaliśmy, w tym roku w Toruniu pojawi się blisko 3 tysiące nowych drzew.

Nie tylko nowe drzewa, ale i urządzenia znalazły się ostatnio w parku na Stawkach. W pobliżu fosy widać czerwone barierki, na sporym obszarze prowadzone są prace ziemne. Powstaje tam jeden z sześciu plenerowych terenów do ćwiczeń. Place „Od juniora do seniora” z urządzeniami sportowymi typu New age fit z bezpieczną nawierzchnią oraz info kioskiem powstają w ramach budżetu partycypacyjnego.

Jak zapewnia Szczepan Burak, dyrektor wydziału środowiska i zieleni Urzędu Miasta, inwestycje zostaną uwzględnione podczas prac na projektem rewitalizacji parku. Te jednak na razie nie ruszyły, bo do przetargu na przygotowanie projektu budowlanego nie zgłosił się ani jeden oferent. – Niestety, ale tak było. Dlatego niedługo będziemy ogłaszać przetarg po raz drugi – mówi dyrektor.

Zgodnie z założeniami dokumentacja ma być gotowa do końca listopada. Prace ruszą w 2018 roku, by się z nimi uporać, wykonawca będzie miał czas do końca 2019.

Przypomnijmy: w ramach rewitalizacji przeprowadzone mają być m.in.: zabiegi pielęgnacyjne drzew i krzewów, odmulenie i oczyszczenie fosy fortu, stawu Felek i strugi Wielanda. Na parkowych alejkach pojawi się nowa nawierzchnia, powstanie też trasa rowerowa i ścieżka edukacyjno-przyrodnicza dla pieszych. Wybudowane zostaną także pomosty: cumowniczy na fosie i rekreacyjny na stawie Felek. Nie zapomniano o niepełnosprawnych torunianach, którzy zechcą korzystać z uroków parku – w koncepcji znalazły się m.in. rampy. Już teraz osoby na wózkach mogą skorzystać ze specjalnej huśtawki ustawionej w pobliżu starego placu zabaw dla dzieci, w północnej części parku, w pobliżu ulicy Podgórskiej.

Park Tysiąclecia wzbogaci się o małą architekturę, taką jak: ławki, latarnie, niskie lampy, oświetlenie posadzkowe, kosze na odpady, stojaki rowerowe. W parku planowane są także mniej typowe elementy architektury, m.in. bramy, tablice informacyjne, barierki, ławy i stoły w strefie piknikowej, siedziska, a także domki dla jeży i owadów. Te ostatnie to nie nowość w Parku Tysiąclecia, jednak budowle, które już tam stoją, są w nie najlepszym stanie.

Na odnowę parku miasto dostało 9,8 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. To maksymalne dofinansowanie, wynoszące 85 proc. wartości projektu (całość oszacowano na 11,6 mln zł).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wgarniturze sie nie sadzi drzew tylko sie lansuje Wzywam czytelnikow - nie dajcie z siebie robic glupcow Gdyby Zaleski pojechal do lasu i zasadzil chociaz 100 drzew to moglby powiedziec ze cos dla przyrody zrobil. To jego sadzenie nie bylo dla przyrody a tylko dla sondazy
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Najpierw mądrale wycieli 900 drzew, a teraz dzieciaki muszą sądzić nowe. Kiedy te przedszkolaki przejdą na emeryturę, to dzisiaj posadzone drzewa zaczną dopiero dojrzewać i pojawiają się pierwsze żołędzie.
  @seba-76 Seba urodzony w 1976 eoku wiem, że to rocznik opuszczony przez Boga. Rodzice to zapewne Janusz i Grażyna, żona Karyna, a dzieci Denisek i Dżesika ?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @1robert315 A twoje prawdziwe nazwisko to Schulz, tak jak Rymkiewicza?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @religijnych.uczuc.obraza Tak żulu umysłowy posiadam spolszczone niemieckie nazwisko znaczące w przybliżeniu mniej więcej pływającą kłodę drewna. Sądzę, że nie znasz genealogi swojego nazwiska nawet gdy jest polskie ...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @1robert315 Bawi mnie jak się pultasz, pokrako umysłowa. Idź pobrandzluj się przed żołnierzami wyklętymi.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @religijnych.uczuc.obraza Dlaczego wcinasz się między wódkę, a zakąskę miernoto życiowa ? Uderz w stół, a nożyce zawsze się odezwą ! " Warchoły, to wy! - Wy, co liżecie obcych wrogów podłoże, czołgacie się u obcych rządów i całujecie najeźdźcom łapy, uznając w nich prawowitych wam królów. Wy hołota, którzy nie czuliście dumy nigdy, chyba wobec biedy i nędzy, której nieszczęście potrącaliście sytym brzuchem bezczelników i pięścią sługi. Wy lokaje i fagasy cudzego pyszalstwa, którzy wyciągacie dłoń chciwą po pieniądze - po łupież pieniężną, zdartą z tej ziemi, której złoto i miód należy jej samej i nie wolno ich grabić. Warchoły, to wy, co się nie czujecie Polską i żywym poddaństwa i niewoli protestem. Wy sługi! Drzyjcie, bo wy będziecie nasze sługi i wy będziecie psy, zaprzęgnięte do naszego rydwanu, i zginiecie! I pokryje waszą podłość NIEPAMIĘĆ!" Tyle na ten temat postkomunistyczna POkrako.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @1robert315 Ty myślisz że jesteś jakąś wódką albo zakąską? Przecież ty jesteś zwykłym odpadem.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @religijnych.uczuc.obraza Nie POdniecaj się pajacu. Wiesz, że ci z KOD-u nie rozróżniają zapachu od smrodu ? Na każdym forum rozsiewasz fetor wyjątkowego braku inteligencji.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Lanser Zaleski sadzi dęby, ale w innym miejscu wycina 100letnie drzewa Lanser Zaleski nigdy nie zapomni o lucyferze Rydzyku Lanser Zaleski znajduje czas na Monopoly i swiecenie wszystkiego co w Toruniu sie swieci Dlaczego lanser Zeleski nie znajduje czasu na przeciecie wstegi inwestycji za 550mln? Wszyscy wiemy dlaczego, jak Rydzyk zrobi inwestycje za 50zl to Zaleski zawsze znajdzie czas
  już oceniałe(a)ś
  0
  0