Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To czarna komedia jednego z najznakomitszych współczesnych dramatopisarzy francuskich. Autor uchodzi za bezkompromisowego tępiciela ludzkiej głupoty i stereotypowego myślenia. Prapremiera „Napisu” odbyła się w Paryżu w 2004 r. w teatrze Petit Montparnasse i zebrała nominacje do prestiżowych Molierów i nagrodę za jedną z ról.

Sztuka opowiada historię mieszkańców kamienicy, do której wprowadzają się państwo Lebrun. Pojawienie się w windzie obelżywego napisu „Lebrun = ch...” przeradza się w wielką aferę, a lokatorzy, którzy uważają się za nowoczesnych i światłych Europejczyków, zmieniają się w stado hien. Niepozorne zdarzenie burzy spokój mieszkańców i uruchamia szereg groteskowych sytuacji.

Reżyser Paweł Paszta ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. Pracował m.in. na scenach w Warszawie, Krakowie, Jeleniej Górze i w Szczecinie. W 2012 roku założył niezależną grupę teatralną Atu Teatr. Obecnie pracuje nad swoim debiutem filmowym, jest również instruktorem dramy i pracuje z młodzieżą jako pedagog teatru.

Scenografię do „Napisu” przygotowała Ewelina Brudnicka, a muzykę skomponował Tomasz Jakub Opałka. Autorką choreografii jest Joanna Lichorowicz. W spektaklu wystąpią m.in. Ewa Pietras, Matylda Podfilipska, Agnieszka Wawrzkiewicz, Jarosław Felczykowski, Michał Marek Ubysz, Arkadiusz Walesiak.

Premiera odbędzie się w sobotę o godz. 19 na Scenie na Zapleczu w Teatrze Horzycy przy pl. Teatralnym 1. Bilety: 35 zł, 25 zł (ulgowy).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.