Ostatni etap Trasy Wschodniej ma prowadzić od pl. Daszyńskiego poprzez ul. Wschodnią do ul. Grudziądzkiej. Magistrat Torunia liczy nawet na 510 mln zł unijnej dotacji na jej budowę. Całość ma kosztować ok. 600 mln zł.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak już pisaliśmy w obecnym rozdaniu unijnych pieniędzy Toruń ma zapewnione 232 mln zł dofinansowania na 33 projekty, warte 342 mln zł. W perspektywie unijnej na lata 2014-2020 stara się o kolejne, jeszcze wyższe dotacje na projekty za 625 mln zł.

Równocześnie urzędnicy pracują nad kolejnymi unijnymi projektami, na razie to jednak melodia przyszłości – nie złożyliśmy jeszcze wniosków o dotacje, wszystkie wyliczenia są dość szacunkowe. Zakładane kwoty są ogromne – liczymy na 887 mln zł dofinansowania na projekty za ponad 1,1 mld zł.

Najdroższym zadaniem jest budowa Trasy Wschodniej od pl. Daszyńskiego poprzez ul. Wschodnią do ul. Grudziądzkiej – może kosztować aż 600 mln zł, urzędnicy mają nadzieję aż na 510 mln zł dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na to przedsięwzięcie. Oznacza to, że Trasa Wschodnia byłaby drugą najdroższą toruńską inwestycją – porównywalną kwotowo z budową mostu im. gen. Zawackiej wraz z trasą mostową, która pochłonęła ok. 630 mln zł.

Prezydent Michał Zaleski zastrzega, że zarówno koszt budowy Trasy Wschodniej, jak i oczekiwana dotacja są bardzo szacunkowe, nie ma jeszcze analizy kosztorysu tego przedsięwzięcia.

– Decyzje środowiskową mamy, przed nami decyzja ZRID-owska [zezwolenie na realizację inwestycji drogowej – red.] – mówi prezydent Zaleski. – Największy problem to znalezienie możliwości udziału w konkursie. W tej chwili zarządzający Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko ustalają, czy, kiedy i w jakiej kwocie będą środki na takie zadania, czyli drogi krajowe w miastach na prawach powiatu. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  I co z tego, że będzie nowa trasa, jak Elkard i tak ją zakorkuje swoimi światełkami.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Elkard już zaciera rączki.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  przecież obok jest trasa średnicowa która się łączy z grudziądzką, po co jeszcze jedna trasa? do tego taka droga? w takim miejscu??
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Kto i ile urwie z wykupu gruntów? Przecież o to tu chodzi. Ile przypada na pana senatora?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  To wygląda jak autostrada równoległa do A1 tylko znacznie droższa i biegnąca przez środek miasta... a to wszystko by połączyć Chełmżę z Ciechocinkiem?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Zdjęcie nr 2: Akwedukt! Ave Cezar, morituri te salutant.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  ...zdjęcie nr 2: brakuje połączenia ze średnicową, żeby nie było za prosto:))
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Zdjęcie nr 2: rozwiąż labirynt i znajdź drogę z Rubinkowa do centrum. Jakie są nagrody w tym konkursie? Kolorowe światła na każdym skrzyżowaniu? Zielona fala?:)))
  już oceniałe(a)ś
  0
  0